1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kozerog [31]
3 years ago
10

What is the solution to the following system of equations?

Mathematics
1 answer:
kipiarov [429]3 years ago
5 0

Answer:

(0, -6)

Step-by-step explanation:

Given the following systems of linear equations;

3x - 2y = 12 ...... equation 1

16x - 4y = 24 ........ equation 2

We would solve for the solution using the elimination method;

Multiplying eqn 1 by 2, we have;

2 * (3x - 2y = 12)

6x - 4y = 24

16x - 4y = 24

Subtracting the two equations, we have;

(6x - 16x) + (-4y -[-4y]) = (24 - 24)

-10x - 0 = 0

-10x = 0

x = -0/10 = 0

Next, we would find the value of y;

3x - 2y = 12

3(0) - 2y = 12

0 - 2y = 12

-2y = 12

y = -12/2

y = -6

Check:

3x - 2y = 12

3(0) - 2(-6) = 12

0 - (-12) = 12

12 = 12

Note: the options provided for this questions are incorrect or inappropriate.

You might be interested in
Given the triangle below, what is the length of the third side, rounded to the nearest whole number?
Leno4ka [110]

Answer:

Step-by-step explanation:

You need the Law of Cosines for this, namely:

x^2=21^2+14^2-2(21)(14)cos58 where x is the missing side.

x^2=441+196-311.5925 and

x^2=325.4075 so

x = 18.0 or just 18

7 0
3 years ago
I don’t understand this question
vivado [14]

Answer:

65 babies

Step-by-step explanation:

Each hour has 60 minutes so 20 minutes would be divided by 3.

So  195 ÷ 3 is 65

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The product of two and x plus the quotient of w and five
Nataly [62]

Answer:

2x+w/5

Step-by-step explanation:

(2*x)+(w/5)

2x +w/5

8 0
3 years ago
Solve for x: (1/2) + 4/(2x) = (x + 4)/10
Charra [1.4K]

Answer:

x  =  5 ,  − 4

Step-by-step explanation:

Solve the rational equation by combining expressions and isolating the variable  x .

8 0
3 years ago
Give at least three examples of how earlier periods made use of the accounting process? How did the accounting process help such
Ksju [112]

Answer:

i am not sure of these answer but what i know i am gonnna share eith you

Step-by-step explanation:

. The people relied on primitive accounting methods to record the growth of crops and herds. Because there was a natural season to farming and herding, it was easy to count and determine if a surplus had been gained after the crops had been harvested or the young animals weaned.

2. The use of the words "debit" and "credit" in accounting goes back to the days of single-entry bookkeeping, which had as its chief objective keeping track of amounts owed by customers (debtors) and amounts owed to creditors.

3. Accounting as an ad-hoc ordering system devised by the merchant. Its regular use provides the merchant with continued information about business, and allows to evaluate how things are going and to act accordingly.

Niccherip5 and 19 more users found this answer helpful

THANKS

17

5.0

(2 votes)

Log in to add comment

Advertisement

Still have questions?

FIND MORE ANSWERS

ASK YOUR QUESTION

New questions in History

halimbawa ng lawa sa asya

An Essay about Life Without Trees

Punan ang talaan sa ibaba sa pamamagitan ng paghahambing ng Mga pananaw ng mga asyano tungkol sa asya at asyano. Ano kaya ang maaaring pangunahing tem …

how was magdalene's faith tested and how did she respond to it? (religous po to)

Emilio Aguinaldo made many crucial decisions in the past that affected the country. Do you agree with such decision? If you were given an opportunity …

Why Did God Create Earth?(Explain It In Your Own Sentence)

write down the regions of the philippines including the provinces and cities?

what is the significance of the creation story to your life

1. What are the similarities in the physical characteristics of North Asia, West Asia, East Asia, South Asia, and Southeast Asia? Explain. 2. If we re …

help i need this rnn!!

Previous

Next

HERE YOU GO

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of the following is a solution of x^2 + 2x + 8?
    6·1 answer
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • On a scale . 1 inch represent 600 miles . how many miles would 3/4 inch represent?
    5·1 answer
  • Part of nicole pumpkin muffin recipe is shown. how many cups of flour are needed to make 5 dozen muffins
    15·2 answers
  • Pls helpppppppppppppp
    14·2 answers
  • If you have $ twentyfive of quarters and dimes how much quarters and dimes do u have
    14·1 answer
  • Li Ping says a square with 3 inch sides has greater area than a parallelogram that is not a square but has sides that have the s
    11·1 answer
  • Which is a rational number?<br> 3.<br> 4.<br> 5/5<br> 6.12
    11·1 answer
  • Which three-dimensional solid could be represented by this net?
    14·1 answer
  • Arrange the given the decimals in ascending order from least to greatest ​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!