Answer:
$68
Step-by-step explanation:
We have been given the demand equation for Turbos as
, where q is the number of buggies the company can sell in a month if the price is $p per buggy.
Let us find revenue function by multiplying price of p units by demand function as:
Revenue function: 

Since revenue function is a downward opening parabola, so its maximum point will be vertex.
Let us find x-coordinate of vertex using formula
.



The maximum revenue would be the y-coordinate of vertex.
Let us substitute
in revenue formula.




Therefore, the company should sell each buggy for $68 to get the maximum revenue of $18,496.
Answer:
$2.16 per pound
Step-by-step explanation:
First, you would need to divide the price by the amount
$12.96 / 6 lbs = $2.16 per pound
That is the unit price
If I understood your question properly, it would take 2 hours for the company to fill an order of 500 donuts.
I hope you found this helpful! C:
Answer:
It is 2 because it is a math question with the factors on the multipulcation
Step-by-step explanation: