1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady_Fox [76]
3 years ago
6

Han and Leila live 7 miles apart. They decide to start walking toward each other's houses at

Mathematics
2 answers:
AfilCa [17]3 years ago
7 0

2.5 + 3 = 5.5 total speed

7miles / 5.5 mph = 1.27 hours

horrorfan [7]3 years ago
5 0

Answer:

1.27 hours

Step-by-step explanation:

The first step in this process would be adding both rates of Leila and Han together. We know Leila walks at 2.5 miles per hour and Han at 3 miles per hour.

2.5 + 3 = 5.5

We got our sum as 5.5, so now we must complete Step 2, which is the final step. We must divide 7 by 5.5.

7 / 5.5 = 1.2727...

1.2727 ≈ 1.27

the answer to the Question is 1.27 hours.

You might be interested in
The Better Baby Buggy Co. has just come out with a new model, the Turbo. The market research department predicts that the demand
dlinn [17]

Answer:

$68

Step-by-step explanation:

We have been given the demand equation for Turbos as q=-4p+544, where q is the number of buggies the company can sell in a month if the price is $p per buggy.

Let us find revenue function by multiplying price of p units by demand function as:

Revenue function: pq=p(-4p+544)

pq=-4p^2+544p

Since revenue function is a downward opening parabola, so its maximum point will be vertex.

Let us find x-coordinate of vertex using formula \frac{-b}{2a}.

\frac{-b}{2a}=\frac{-544}{2\times -4}

\frac{-b}{2a}=\frac{-544}{-8}

\frac{-b}{2a}=68

The maximum revenue would be the y-coordinate of vertex.

Let us substitute x=68 in revenue formula.

pq=-4(68)^2+544(68)

pq=-4*4624+544(68)

pq=-18496+36992

pq=18496

Therefore, the company should sell each buggy for $68 to get the maximum revenue of $18,496.

8 0
3 years ago
Let's say you have 6 lbs of apples for $12.96. What is the unit price? (Meaning, what is the cost of 1 pound of apples?)​
lara [203]

Answer:

$2.16 per pound

Step-by-step explanation:

First, you would need to divide the price by the amount

$12.96 / 6 lbs = $2.16 per pound

That is the unit price

7 0
3 years ago
A bakery makes donuts at the rate of 225 per hour. How long will it take the bakery to fill an order of 500 donuts?
dem82 [27]
If I understood your question properly, it would take 2 hours for the company to fill an order of 500 donuts.

I hope you found this helpful! C:
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a corresponding real-world problem for each equation.
Kamila [148]

Answer:

It is 2 because it is a math question with the factors on the multipulcation

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Yosef can eat 21 jamuns while Rose can eat just 15. Complete the blank. Yosef can eat __% more jamuns than Rose.
Helen [10]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the exact value of the expression the square root of 294. - the square root of 24. + the square root 54.? simplify if po
    8·1 answer
  • Plz plz plz plz plz plz hlep
    7·1 answer
  • Amy wants to carpet a room that is 12 feet by 8 feet. How many square yards of carpet will she need to complete the room?
    8·1 answer
  • To get 4 feet per second what are values of distance and time
    8·1 answer
  • Two triangles are similar. The perimeter and area of the smaller triangle are 2. The perimeter of the larger triangle is 3. What
    6·2 answers
  • In a county containing a large number of rural homes, 60% of the homes are insured against fire. Four rural homeowners are chose
    6·1 answer
  • Given the net, what is the surface area of the rectangular prism below?
    12·1 answer
  • ANSWER ASAP NO FILES OR LINKS (LAST ONE) (maybe)
    9·1 answer
  • Which of the following is equal to the fraction below (4^-5)^3
    7·1 answer
  • What is 4,928 will rounded to the nearest hundred​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!