Answer:
3p² + 32p + 13
Step-by-step explanation:
Okay, so lets first solve for 2b. 2b = 2(p + 5), which is equal to 2p + 10. Now, let's solve for 3a. 3a = 3(p² + 10p +1), simplifying to 3p² + 30p +3. After adding 2b and 3a, we are able to get 2p + 10 + 3p² + 30p + 3 = 3p² + 32p + 13
Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
<span>f(x)=2x+5
then
</span><span>f(4)=2(4) +5 = 8 + 5 = 13
hope it helps</span>
Answer:
$1150
Step-by-step explanation:
To be honest, this is the type of question I straight up solve in my head. Sorry for the no explanation.
Answer: The only force on it is its weight, w=9800N
Step-by-step explanation: