1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aksik [14]
3 years ago
6

(50 POINTS) What transformation takes the graph of (x)=x^2−4 to the graph of g(x)=(x+3)^2−4?

Mathematics
2 answers:
sveta [45]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

Answer is translation 3 units left

pantera1 [17]3 years ago
3 0

Answer:

translation 3 units left

Step-by-step explanation:

i took the test and i am certain it is D

You might be interested in
There are 84 boys in a freshman class of 146 students. Find the ratio of boys to girls.
fredd [130]
There are 146 - 84  =  62 girls

ratio is 84:62

simplifies to  42:31
5 0
3 years ago
A three-dimensional array can be thought of as ______ of two-dimensional arrays.
Iteru [2.4K]
A page of two-dimensional arrays can be thought of as a three-dimensional array. Since 2-dimensional arrays are commonly expressed in tables or matrixes, therefore, if we put these tables or matrices in a page, the collection of matrices in a single page would now be structured into a 3D array.
6 0
3 years ago
3 more than a number then divided the result by 8
ziro4ka [17]

We are given statement : 3 more than a number then divided the result by 8.

We need to write an algebraic expression for it.

Let us assume unknown number be n.

3 more than n = (n+3).

Now, we need to divide that result (n+3) by 8.

So, we would get (n+3) divided by 8 = \frac{n+3}{8}.

<h3>Therefore, final expression is \frac{n+3}{8}.</h3>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Wendy'sbirthdaypartycosts
Serggg [28]
The answer is 54 dollars I believe
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 4/16 in simplest form?
zlopas [31]

4/16 in simplest form is 1/4 because 4 goes into 4 1 time and 4 goes into 16 4 times
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a parallelogram, consecutive angles are
    6·1 answer
  • Lorenzo ate 2/5 of his bag of almonds. His 4 friends ate equal shares of the remaining almonds. Which expression represents the
    10·1 answer
  • If j||k, what must be the measure of the angle marked x?
    15·1 answer
  • A climbing gym charges $10 to climb each day. A pair of climbing shoes costs $84. It costs $169 to buy 6 days of climbing, one p
    13·1 answer
  • Find the unit rate. 297 words in 5.5 minutes The unit rate is words per minute.
    6·2 answers
  • X/3 + y = 3 - x/5 + 2y = 19
    9·1 answer
  • Write a number sentance that shows why the associative property does not work with subtraction
    11·1 answer
  • Simplify the expression. Justify each step.
    13·1 answer
  • Find Y (pic attached) (i’ll mark brainliest)
    15·1 answer
  • A number cube numbered 1-6 is rolled 30 times and lands on an even number 18 times. How
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!