1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anzhelika [568]
2 years ago
9

Ex 4) Find the unit price for 6.5 pounds of apple for $12.95.

Mathematics
1 answer:
DedPeter [7]2 years ago
7 0

Answer:

No Ms Chen is not correct and the price is $1.99 per pound

Step-by-step explanation:

Ms Chen is not correct because she did the division wrong. She was supposed to divide the price by the pounds but she divided the pounds by the price. The correct way of doing this would be dividing $12.95 by 6.5 which gets you 1.99230769 but since this is money that rounds to $1.99 per pound

You might be interested in
When 9/10 is divided by 2/5 , will the quotient be greater than 1 or less than 1.
Feliz [49]
9/10 * 5/2 = 45/20
The quotient will be greater than 1
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If f(x)=5(x-3)+4 what is the value of f(2)?
algol13

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
A line that intersects two or more lines is called a parallel line true or false
Irina18 [472]

Answer:

False

Step-by-step explanation:

Parallel lines never touch

6 0
3 years ago
Please Help Quick<br> I Have 5 Minutes
Montano1993 [528]

Answer:

I think 25.50

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
HELP ME NOBODY IS ANWERINGGGGGGG HELLO??????
madreJ [45]

Answer:

Where is the question?

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The perimeter of a triangle is 65 meters. The second side is 5 meters less than the first side The third side is 7
    9·1 answer
  • What is 24 144 in simplest form
    10·1 answer
  • On a map, two cities are 6 1/2 inches apart. The actual distance between the cities is 104 miles. What is the scale of the map?
    14·1 answer
  • Help asap<br> show work<br> i will make u brainlest.
    9·1 answer
  • In the North Area Mall, 18 of the 90 stores sell shoes. If that same ratio holds true for the University Mall and 9 stores there
    5·2 answers
  • How do you convert feet into yards?
    8·2 answers
  • SOMEONE HELP ME PLEASE
    12·1 answer
  • The temperature at 9 p.m. was 12°F. The temperature dropped 15°F by 5 a.m.The temperature at 5 a.m. was
    8·1 answer
  • The diameters of a circle is 7m. Find its area to the nearest tenth?? Help please
    13·2 answers
  • Sandra has the following data:
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!