1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anzhelika [568]
3 years ago
9

Ex 4) Find the unit price for 6.5 pounds of apple for $12.95.

Mathematics
1 answer:
DedPeter [7]3 years ago
7 0

Answer:

No Ms Chen is not correct and the price is $1.99 per pound

Step-by-step explanation:

Ms Chen is not correct because she did the division wrong. She was supposed to divide the price by the pounds but she divided the pounds by the price. The correct way of doing this would be dividing $12.95 by 6.5 which gets you 1.99230769 but since this is money that rounds to $1.99 per pound

You might be interested in
Jenny is making cookies for Thanksgiving.her cookie recipe calls for 2cups of flour for 25 cookies. How many cups of flour are n
Olin [163]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

200÷25=8×2 (cups of flour) =16

3 0
3 years ago
London Heathrow airport sees on average 191,200 passengers a day. How many passengers is this per minute?
taurus [48]
Divide it by 24 then that answer is divided by 60 to get 132.7777 which you can have so 133 people per minute
7 0
3 years ago
a living room wall is 13 feet long. How far from the corner would you hace to the edge of a 3ft 8in shelf for it to be centered
Sunny_sXe [5.5K]
It would be centered togethered.
8 0
4 years ago
What divided by 2 equals -12
Elenna [48]
The answer would be -6
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What do you think is true of a line and a point not on the line? Explain
statuscvo [17]
The point is not a solution to the equation of the line.

Hope this helps!
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Convert the rate 30 cm/s to m/h
    11·1 answer
  • Hi Everyone,
    5·1 answer
  • Which ordered pair is not included in the graph of p=3m+6
    15·1 answer
  • Asap help pls
    15·2 answers
  • What is the difference between associative and commutative property?
    11·1 answer
  • Find the surface area of the following rectangular prism. Express your answer in square meters. 47.75 m 2 23.88 m 2 26.25 m 2 1,
    10·2 answers
  • Help ASAP pleaseee lol
    15·1 answer
  • Luis and Victor were both trying to solve the equation 5x = 20. Luis multiplied both sides of the equation by the reciprocal of
    8·1 answer
  • The sum of two numbers is 14 and their difference is 4. What are the two numbers (02 6 8 Larger number Smaller number​
    7·1 answer
  • Please , answer this question:(
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!