1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zmey [24]
3 years ago
15

Write an expression for twelve divided by a number

Mathematics
1 answer:
Rom4ik [11]3 years ago
8 0
12 ÷ 3= 4. Hope this helps. ;)
You might be interested in
PLEASE HELP!! NO LINKS PLS..
Lesechka [4]

Answer:

I think its gonna be B

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
The position of an object moving along a straight line for
NikAS [45]

Answer:

at 2/3 seconds

Step-by-step explanation:

S1(t) = t³ + 2

Average speed, dS1/dt = 3t²

S2(t) = t²

Average speed, dS2/dt = 2t

The distance between the objects is

dS1/dt - dS2/dt

= 3t² - 2t

The time the distance between the two object is at minimum is when the distance is 0

That is, when

3t² - 2t = 0

t(3t - 2) = 0

t = 0 or 3t - 2 = 0

t = 0 or t = 2/3

3 0
4 years ago
What is an solution for 63 divided by 21.
Orlov [11]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

63/21 = 3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
For accounting purposes, the value of assets (land, buildings, equipment) in a business are depreciated at a set rate per year.
Scrat [10]

Answer:

So, option d is correct i.e,

V₀ = $393,000, b = 0.85, and the value after 7 years is $125,986.80

Step-by-step explanation:

The formula given is V(t)=V₀(b)^t

The value of V₀ (the actual worth) is:

V₀ = $393,000

The value of b is :

b= (1-15%) = (1-0.15) = 0.85

Value of assets after 7 years is:

t= 7, V₀ = $393,000, b=0.85

putting values in formula:

V(t) = Vo(b)^t.

V(7)= $393,000 * (0.85) ^ 7

V(7)= $393,000 * (0.320)

V(7)= $125986.80

So, option d is correct i.e,

Vo = $393,000, b = 0.85, and the value after 7 years is $125,986.80

4 0
3 years ago
It costs $2.00 per hour to park in the parking deck. Ben parks for 3 hours. The automated machine used for payment will only acc
astraxan [27]

Answer:

24 quarters

Step-by-step explanation:

step 1

Find out the total cost

Multiply the total hours by the unit rate of $2.00 per hour

so

3(2)=\$6.00

step 2

To find out how many quarters Ben needs, divide the total cost by $0.25 (value of one quarter coin)

so

\frac{6.00}{0.25}=24

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I have to find the unit rate of change. Can somebody plz explain to me how to do it. I have an idea but I don't remember exactly
    6·2 answers
  • What is the slope of find the slope of the line described by 4x + 5y = 60?
    13·1 answer
  • What is the y-intercept if the line?<br> A. 0<br> B. -2<br> C. 1<br> D. 1/2
    7·2 answers
  • The selling price of an item is ​$390. It is marked down by ​10%, but this sale price is still marked up from the cost of ​$270.
    10·2 answers
  • Change from Standard Form into<br> Slope-Intercept Form<br> 6.<br> 2x - 3y = 12<br> Help please
    11·1 answer
  • M24 = 115º. Solve for the indicated angle measure.<br> If you answer all I will give brainlist
    9·1 answer
  • Find n. Use the pictures for more info
    11·1 answer
  • How are rational numbers created
    8·2 answers
  • !! WILL MARK BRAINLIEST!
    13·1 answer
  • Mrs. Harrold asked her reading class to make a graph illustrating the similarities and differences between the three stories. Wh
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!