1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ElenaW [278]
3 years ago
6

4x +y = 10 graph the linear equation​

Mathematics
1 answer:
MissTica3 years ago
7 0
Graph not attached, linear equation: y=-4x+10
You might be interested in
Write an essay about your learning on how you solve problems involving integers. (5 points). Take a photo of your answer. (To th
olga55 [171]

Answer:

to use integers for certain problems and equation on math, i can also use it for future use in life in case i need it, Its very helpful to learn since it isnt that complicated nor hard, its just a good skill to keep in mind as a student.

4 0
3 years ago
Write each rate as a fraction in lowest terms. <br><br>4.20 for 36 potatoes
sweet-ann [11.9K]
$4.20 / 36 = $0.11667 per potato<span>
</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 330 walnuts in 6 bags. If each bag has the same number of walnuts, how many walnuts are in 2 bags?
Lerok [7]

Answer:

110 walnuts

Step-by-step explanation:

6 bags -> 330 walnuts

Divide 6:

1 bag -> 330\div 6=55

Multiply 2:

2 bags -> 55\times 2 =110

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
An 8-meter roll of blue ribbon costs $5.12. What is the unit price?<br> per meter<br> Submit
ivann1987 [24]

Answer:

$0.64

Step-by-step explanation:

Unit price is the cost of a single metre of ribbon

5.12/8=0.64

7 0
3 years ago
Find the difference: -7 -− (-2) =<br> A<br> 9<br><br> B<br> -9<br><br> C<br> 5<br><br> D<br> -5
AveGali [126]

Answer: B. −9

Step-by-step explanation: -7--(-2)

−7+−2

−9

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Expand &amp; simplify:<br> (x - 1 )(x - 1)
    5·2 answers
  • Convert to a form that reveals the zeros
    12·1 answer
  • Can someone help me pls
    5·1 answer
  • In order to solve x 2 + 12 x = 2 by completing the square, what value must be added to both sides?
    5·1 answer
  • Need help right now!!!!!!
    11·2 answers
  • Factor completely 2x^3+6x^2+10x+30
    9·2 answers
  • How has the green figure been transformed to form the red figure?
    14·2 answers
  • Is a saving a variable or fixed expense
    15·1 answer
  • Someone help :) please
    5·1 answer
  • A pair of earrings cost 25000 Indonesian rupiah. the conversion rate is
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!