1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldi70 [24.7K]
2 years ago
9

A fish is 12 Meters below the surface of the ocean. what is it's evelation ​

Mathematics
1 answer:
erastovalidia [21]2 years ago
5 0
A fish is 12 Meters below the surface of the ocean. What is the elevation it is -12
You might be interested in
£220 is invested at 3% pa simple work out the interest for 8 years.
Svetllana [295]

Answer:

The answer is £52.8

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Are the triangles similar? Explain how you know.
MissTica
Can’t see the numbers
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Line l is perpendicular to line m with equation 2x + 5y = 20. line l intersects line m at (-5,6).
VladimirAG [237]

Answer:

The equation is y = -2/5x + 4

Step-by-step explanation:

First we have to find the slope of the line. In order to do so, solve the first equation for y.

2x + 5y = 20

5y = -2x + 20

y = -2/5x + 4

This gives us a slope of -2/5. Given that information, we now can plug the slope and point into point-slope form and get the final equation.

y - y1 = m(x - x1)

y - 6 = -2/5(x - -5)

y - 6 = -2/5(x + 5)

y - 6 = -2/5x - 2

y = -2/5x + 4

7 0
2 years ago
Macy described four triangles as shown below:
Fudgin [204]
Triangle-A is not "unique".
All of its angles are equal (60° each), and all of its sides
have the same length, but that length can be anything ...
1 millimeter, 1 light-year ... anything.

Each of the other choices can only be 1 triangle.
For each one, we can find the size of every angle,
and we can also find the length of every side.
4 0
3 years ago
A store has apples on sale for $28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.
lys-0071 [83]

Answer

101 apples

Step-by-step explanation:

8 lbs x 16 oz = 128 oz

$28 / 128 oz = 22¢ per oz

$112 / 0.22¢ = 509 oz

509 oz / 5 oz = 101.8 apples

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Joe Jay purchased a new colonial home for $260,000, putting down 20%. He decided to use Loyal Bank for his mortgage. They were o
    6·1 answer
  • In a carnival​ game, the player selects a ball one at a​ time, without​ replacement, from an urn containing twotwo purplepurple
    8·1 answer
  • If w = 12 units, x = 7 units, and y = 8 units, what is the surface area of the figure?
    7·1 answer
  • What are the x-intercepts of a parabola with a vertex of (-1,-16) and a y-intercept of (0,-15)?
    12·1 answer
  • Which lines are parallel
    12·1 answer
  • use each of the digits 2,3,5,8 once with any combination of +,-,., or () to write an expression with a value of 104
    12·1 answer
  • 1/3 x 6/7=?<br> How do you multiply fractions?
    9·2 answers
  • How to find the answers ?
    11·1 answer
  • Martin will earn $20 per hour at a new job. During training he will earn $15 per hour. What percent of Martin’s regular hourly r
    13·1 answer
  • Of the people who prefer mocha, the relative frequency of them preferring it cold is
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!