1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Xelga [282]
2 years ago
13

I need help with finding the percent. Please help me with this

Mathematics
2 answers:
Sonbull [250]2 years ago
5 0
60%
40%



The number twenty is double of 10 so think of it as 10 but double the reaction see 10 percent of 20 is .5 but 10% of 10 is one...double .5 hope this helps!
Korvikt [17]2 years ago
3 0
60% for boys & 40% for girl divide 12 by 20 then 8 by 20 because there are 20 students in all
You might be interested in
N + 7 &lt; -3<br><br> solve and show work please
Hitman42 [59]

Answer:

n < -10

Step-by-step explanation:

In order to get the variable n by itself subtract 7 from both sides across the inequality

n + 7 < -3

  -7     -7

n   <  -10

4 0
3 years ago
What is the area of a triangle whose base measures 3.2 centimeters and whose height is 4.6 centimeters.
Assoli18 [71]

Answer:

7.36 cm²

Step-by-step explanation:

What is the area of a triangle whose base measures 3.2 centimeters and whose height is 4.6 centimeters.

The formula for the area of a triangle is given as:

1/2 × Base × Height

Base = 3.2 cm

Height = 4.6 cm

Hence,

Area of the triangle = 1/2 × 3.2 × 4.6

= 7.36 cm²

4 0
2 years ago
Three dozens of juice boxes cost $4.80, how much do 60 juice boxes cost
Leya [2.2K]

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

36 juice = $4.80

60 juice = ?

36/6 = 4.80/6

6 juice = 0.8

0.8x10=8

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost for a pack of 9 padlock is $25.20 find the unit price in dollars per padlock if necessary round your answer to the near
Elena-2011 [213]

Answer:

2.80

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of padlocks

25.20/9

2.80

Each padlock costs 2.80

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Digging a rectangular pool 42ft×29.5×8ft. Hauling truck holds 452.5 cubic feet of dirt. How many truck loads will it take to hau
kiruha [24]

It will take 22 truck loads to haul all the dirt away.

42×29.7×8=9912

9912÷425.5=42 truckloads

6 0
2 years ago
Other questions:
  • name the lengths of the sides of three rectangles with perimeters of 14 units. use only whole numbers.
    9·1 answer
  • Consider the sets below. U = {x | x is a real number} A = {x | x is an odd integer} R = {x | x = 3, 7, 11, 27} Is R ⊂ A? yes, be
    8·2 answers
  • Lucy does the following problem incorrectly. Explain the error and redo the problem showing the correct answer. Lucy’s answer -1
    7·1 answer
  • The hypotenuse of a right triangle is 11 units long, and one leg of the triangle is 5 units long. How long is the third side of
    15·2 answers
  • How to expand (5x−6)^2
    11·2 answers
  • SOMEONE PLEASE JUST ANSWER THIS FOR BRAINLIEST!!!
    14·1 answer
  • PLEASE HELP STATTTT
    10·1 answer
  • For the circle do I find the circumference or area? That’s all.
    5·1 answer
  • What graph below shows the solution for the linear inequality y ≥ -1/3x+1?
    8·2 answers
  • A cafeteria worker is wondering how student lunch prices at a high school have changed over time. She researches lunch prices fo
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!