1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aliya0001 [1]
3 years ago
5

3 pounds of bannas cost $1.5 What is the costant of this proportionly that relates the cost in dollars y,to the number of pounds

of bannas X
Mathematics
2 answers:
AnnZ [28]3 years ago
7 0

Answer:

50

Step-by-step 5explanation:

Sergeu [11.5K]3 years ago
5 0

Answer:

.50 cents per pound

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help me with this. I think I understand it and know what it is but I just want someone to check it for me to see if I'm r
arsen [322]
Ok, so
Length = L
Width = L + 7

Since area = length x width, then

30 = L × (L + 7)

Remember that L + 7 Is width so...

L + 7 = 30/L

So the expression for the width in terms of length would be...
w = 30/L - 7
8 0
3 years ago
There are 7 people fishing at Lake Connor: 3 have fishing licenses, and 4 do not. An inspector chooses two of the people at rand
Elina [12.6K]
I think it is 3/7*2/6=6/42=1/7
7 0
3 years ago
This is Science I could not pick...
andrew-mc [135]

Answer:

Oils

Step-by-step explanation:

:)

8 0
1 year ago
If 3 sodas cost $6. What is the cost cans of corn cost $16. What is the cost per can? per soda? If 8 tacos cost $12. What is the
777dan777 [17]

Answer:

dont mind me just tryna figure this out ignore till i figure it

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Express each ratio to the lowest term 3:18, 8:10, 6:15, 9:12, 4:12?​
Anarel [89]

Answer:

2:5, 3:4, 1:3

simplify the numbers

8 0
2 years ago
Other questions:
  • !!!!!!!HELP ASAP!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • Solve the system ⎧⎩⎨⎪⎪⎪⎪⎪⎪4x1−x13x1−3x1−5x2+x2−4x2+3x2+4x3+2x3+6x3+6x3+4x4=+3x4=+7x4=+9x4=3143
    9·1 answer
  • I PROMISE BRAINLIST 20 PTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Suppose you are building a brick border for a garden by stacking r
    11·1 answer
  • Factor the expression using the GCF.<br><br>7+14 = <br><br>​
    11·1 answer
  • Please Help ASAP!!!<br> Question in image below.
    12·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST The kilopascal is a unit of measure for atmospheric pressure. Suppose the atmospheric air pressure at sea l
    13·1 answer
  • 1000 digits of pi...
    12·2 answers
  • Help not much time.
    5·2 answers
  • This pattern follows the rule divide by 3, then add 7. What are the next two numbers?
    10·2 answers
  • On the number line above, where would you find D so that it is 3/4 of the way from X to Y?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!