1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergey [27]
3 years ago
12

2

Mathematics
1 answer:
emmasim [6.3K]3 years ago
7 0

wdadawdwa wdwaddwadasdwa dawdadsdwadasdwasdwasda wsdwasdawsdawsdawsdawsdawsdawsdwasda

You might be interested in
Two roller coasters are vying for the title of the steepest drop the first ride has a hill that drops 140 feet in a 40 foot run
muminat

Answer:

They have the same slope

Step-by-step explanation:

Given

Coaster 1:

Drops = 140ft

Run = 40ft

Coaster 2:

Drops = 105ft

Run = 30ft

First, we calculate the slope (m) of both coasters

m = \frac{Rise}{Run}

m = \frac{Drops}{Run}

For coaster 1:

m = \frac{140ft}{40ft}

m = \frac{140}{40}

m = 3.5

For coaster 1:

m = \frac{105ft}{30ft}

m = \frac{105}{30}

m = 3.5

<em></em>m = m=>3.5 = 3.5<em></em>

<em>By comparison, they have the same slope</em>

8 0
3 years ago
Evaluate a+b for a=-17 and b=8
In-s [12.5K]

25

substitute 17 for A

substitute 8 for B

should look like this

17+8

then add

should look like this

17+8=25

8 0
3 years ago
Parallelogram ABCD is dilated to form parallelogram EFGH. Side AB is
denis23 [38]

Answer:

EH

Step-by-step explanation:

All you have to do is look at the order of the letters/segments and line them up. Like:

ABCD

EFGH

AB AND EF ARE PROPORTIONAL.

4 0
3 years ago
Suppose that the number of cars manufactured at an automobile plant varies Jointly as the number of workers and the time they wo
12345 [234]

Answer:

It takes 33 hours to produce 66 cars.

Step-by-step explanation:

When dividing 220 workers buy the amount of cars produced the amount of time spent on making 66 cars is 33 hours.

Easier Explaination:

Divide the amount of workers to the cars produced to find out how many hours it takes.

7 0
3 years ago
Mariella typed 123 words in 3 minutes.
miv72 [106K]
Mariella typed more words per minute.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The graphs of two polynomial equations do not intersect. Kelly concludes that the system has no solution. Which statement best e
    13·2 answers
  • Due to an ice storm, the price of apples increased from $0.69 a pound to $1.59 a pound from one year to the next. What is the pe
    7·1 answer
  • -2x - 1 is what polynomial
    12·1 answer
  • 16.50 and pays 20.00 in cash the change due is
    15·2 answers
  • A square garden with a side length 150 m has a square swimming pool in very center with a side length 25 m .Calculate the area o
    8·1 answer
  • Sabrina was able to map circle P onto circle R (with Q and S being on each circle, respectively) using a translation and a dilat
    13·2 answers
  • What’s the side length of AB?
    14·1 answer
  • 43 17 30 52 61 12 21 30 11 27 for mean,median,mode,and range
    15·1 answer
  • 6 pounds of potatoes cost $11.34. What is the unit price?
    14·1 answer
  • Write an expression for h multiplied by 9 then evaluate that expression when h=3 full working out
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!