1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SCORPION-xisa [38]
3 years ago
15

Solve the equation -3(y-5)=24

Mathematics
2 answers:
deff fn [24]3 years ago
5 0
The answer to your question is y=-3
Alik [6]3 years ago
3 0
-3(y-5)=24
-3y+15=24
     -15 =-15
-3y=9
-3 divided into 9 is -3 
y=-3
You might be interested in
Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
soldi70 [24.7K]

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

7 0
1 year ago
Can you help me please ​
Airida [17]

Answer:

GFKSKKGKKSFG

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Solve for r.<br><br> r - 4.5 ≤ 11
erma4kov [3.2K]

Answer:

The answer is r < or equal to 15.5.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Create a real world right triangle in your notebook.<br><br> Answer this ASAP
MakcuM [25]
-- Draw a line, any length.
-- Draw another line, any length, that makes a square corner with the first one.
- Connect the open ends of the two lines to each other.
-- Bada-bing ! You have a right triangle. And it's in YOUR notebook.
5 0
3 years ago
Determine whether the relation is a function (-4,12), (1,6), (4, -2), (7-8), (10,-14)
erastovalidia [21]

No,it is not a function.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the answer to j/4-8&lt;4
    8·1 answer
  • I need help with math
    12·1 answer
  • sara is thinking of a number if she multiples the number 2 and 14,the result is the same as if he subtracts 8 from 4 times numbe
    9·1 answer
  • Which statements describe a residual plot for a line of best fit that is a good model for a scatterplot? Check all that apply.
    7·1 answer
  • a model doll house is 3.25 feet long. the real house is 30 yards long. what is the unit rate that describes the relationship of
    10·1 answer
  • Iman and Mark went out for lunch. Part B: After adding a tip, the total lunch cost was $27.19. What percent tip did Iman and Mar
    13·1 answer
  • HELP PLSSSSSSSSSSSSS
    10·2 answers
  • The magic number is -15. Combine each statement with the magic number and determine if it will result in zero. _______ a. An ele
    6·1 answer
  • i have 30 coins, all nickels, dimes and quarters, worth $4.60. there are two more dimes than quarters.. how many of each kind of
    15·1 answer
  • Can someone please help me
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!