To find the sum and difference of the two rocks, you would do:
Answer:
Cost for 13 rides: $92
Cost for r rides: I am guessing it would be 40+4r
Step-by-step explanation:
If you automatically pay 40 dollars to get in, then that is the constant, and paying 4 dollars per ride is a coefficient, so that would be multiplied by how many rides you go on, the variable. Once you plug those into the equation above, you would get 92 dollars for the thirteen rides.
Plug in the volume and radius into the formula, then multiply.
To find the total number of combinations, multiply all the choices together:
3 eggs x 4 meats x 5 breads x 6 juices x 4 beverages:
3 x 4 x 5 x 6 x 4 = 1,440 different breakfasts
Answer:
plug n and r into the equation for the answers.
Step-by-step explanation: