Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
t cent.
1 answer:
One towel would cost $4.90
You might be interested in
Answer:
35°C
Step-by-step explanation:
13+22=35
Answer:c
Step-by-step explanation:
The answer is B
explanation
Answer:
b does ot represent a function
Step-by-step explanation:
![y = 9 - x](https://tex.z-dn.net/?f=y%20%3D%209%20-%20x)
Substitute into
![y \times x = 20 \\ (9 - x) \times x = 20 \\ { - x}^{2} + 9x = 20 \\ {x}^{2} - 9x + 20 = 0 \\ (x - 5)(x -4) = 0 \\ x = 5 \: or \: x = 4](https://tex.z-dn.net/?f=y%20%5Ctimes%20x%20%3D%2020%20%5C%5C%20%289%20-%20x%29%20%5Ctimes%20x%20%3D%2020%20%5C%5C%20%20%7B%20-%20x%7D%5E%7B2%7D%20%20%2B%209x%20%3D%2020%20%5C%5C%20%20%7Bx%7D%5E%7B2%7D%20%20-%209x%20%20%2B%2020%20%3D%200%20%5C%5C%20%28x%20-%205%29%28x%20-4%29%20%3D%200%20%5C%5C%20%20x%20%3D%205%20%5C%3A%20or%20%5C%3A%20x%20%3D%204)
When x = 5,
![y = 9 - 5 \\ y = 4](https://tex.z-dn.net/?f=y%20%3D%209%20-%205%20%5C%5C%20y%20%3D%204)
When x = 4,
![y = 9 - 4 \\ y = 5](https://tex.z-dn.net/?f=y%20%3D%209%20-%204%20%5C%5C%20y%20%3D%205)
x = 5, y = 4
x = 4, y = 5
Hope this helps. - M