1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Musya8 [376]
3 years ago
6

Emily works at a pretzel shop and uses 3/4 pounds of flour to make 9 pretzels. Each pretzel was made with the same amount of flo

ur. How much flour was used in each pretzel (expressed as a fraction)?
Mathematics
1 answer:
SashulF [63]3 years ago
8 0
1/12 because 3/4 divided by 9 is 1/12.
You might be interested in
Determine the value for x
Grace [21]

Answer:

5 im pretty sure

Step-by-step explanation:

if im right, can you mark me brainliest?

3 0
3 years ago
Sophia's school has 23 classrooms. Each classroom has 10 tables. How many tables are there in the school? ​
amid [387]
If there is 23 classrooms and each has 10 then you would have to times 23 by 10 - 23x10=230
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following sets of ordered pairs could represent a function to
Juli2301 [7.4K]

Answer:

Step-by-step explanation:

As long as you don't see the same x value giving different y values, it'll be a function.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I don't get this... someone explain this plum thing please...... Before a plum is dried to become a prune, it is 92% water. A pr
taurus [48]

Answer:

21.74 But if it tells you to round I would round to 21 lbs

Step-by-step explanation:

its basically just a ratio of 92 to 20

92/20=4.6

92-20=72% the amount that is lost

so given that the plum is 100 lbs we know that 72% is depleted

(72/92 = .78)X100= 78 lbs depleted

Lastly 100-78 =22 for the remaining weight of the prunes.

4 0
3 years ago
WILL MARK BRAINLIEST
Liula [17]

Answer:

possible numbers, he can make with cards 5 9 0 :

  • 5, 9, 0
  • 5, 0, 9
  • 9, 5, 0
  • 9, 0, 5
  • 0, 5, 9
  • 0, 9, 5
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Whats 2 to the 3rd power please explain
    7·2 answers
  • What are the zeros of the function f(x)=x^2+x-20?
    14·2 answers
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00?what is the unit cost
    7·2 answers
  • The temperature was -13°F and then rose 9°F. Enter the addition expression that represents the final temperature.
    7·1 answer
  • Richard’s checking account balance was $57.34 at the beginning of the week. During the week, he recorded the transactions below.
    13·2 answers
  • Lamar receives money from his relatives every year on his birthday. Last year, Lamar received $100. This year, he received 29% m
    15·1 answer
  • Anyone know what the answer is?
    9·1 answer
  • What are the steps involved in multiplying/ dividing rational expressions??
    13·2 answers
  • A bookshelf is 9 feet wide. A set of mystery books fills 1/6 of the shelf space. Each book in the set is 3/8 inch thick. How man
    10·1 answer
  • Select the point that is a solution to the system of inequalities.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!