1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexira [117]
2 years ago
5

Which expression can be used to determine the slope of the linear function represented in the table?

Mathematics
2 answers:
Lady bird [3.3K]2 years ago
8 0

Answer:

its C.

Step-by-step explanation:

kati45 [8]2 years ago
4 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Is 6200 ft greater or less than 1 mile 900 ft
Sphinxa [80]
1 mile is equal to 5280 feet

Add 900 to it:

5280 + 900 = 6180

6180 is less than 6200, so 1 mile and 900 feet is less than 6200 feet.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
100x+300y=1.200<br> (2/3x+10)/100=(y+20)/300
AlexFokin [52]

Answer:

x= -4.284 and y= 1.432

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Jill, an employee at Old Navy, budgets 18 of her yearly salary for clothing. Jill's total clothing bill for the year is $8,180.
Triss [41]

Answer: $ 45,444.44

Step-by-step explanation:

Given: Jill budgets 18% of her yearly salary for clothing.

His total clothing bill for the year is $8,180.

Let x=  her yearly salary

Then according to the question , we have

18% of x = 8180

Convert 18% into decimal by dividing it by 100 , we get

0.18 x= 8180

Multiply both sides by 100

⇒ 18x = 818000

Divide both sides by 18 , we get

x= 45444.44

Hence, her yearly salary = $ 45,444.44

8 0
3 years ago
Sam studied guinea pigs for his science fair project. He found that the amount of weight the guinea pigs gained varied directly
Oliga [24]

From the given above, we can formulate the equation:

W = C / 218

By substituting the given values:

W = 1090 calories / (218 calories / 1 ounce)

W = 5 ounce

<span>Therefore the guinea pigs will gain additional 5 ounce if the diet was increased by 1090 calories.</span>

4 0
2 years ago
A survey asked students whether they would like a drama club, a step team, both clubs, or neither club. The results are below:
Dmitry [639]

Hi, you've asked an incomplete question. Here are the remaining questions:

a) Describe what each region in the Venn diagram represents.

Region I: In drama club, not in step team.

Region II: In both clubs.

Region III: In step team not in drama.

Region IV: Not in either club.

b) How many students were in only one of the two clubs?

c) How many students were in the drama club or in the step team?

d) How many students were surveyed?

Attached is the Venn diagram depicting the regions.

Explanation:

b) By adding the number of students that like drama club and those that like step club we can derive the answer:  34 + 27 = 61.

c) By adding 34 + 27 + those that like both (14) = 75.

d) The total number of students surveyed is gotten by summing any number in attached the diagram: 34 + 27 + 14 + 13 = 88.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the difference between value and place value?
    12·1 answer
  • Meg purchased a stereo system at a local store. It cost $675. She paid for it in six equal installments of $139 each. How much i
    15·1 answer
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram
    12·2 answers
  • Find the missing lengths of the sides
    11·2 answers
  • PLZ HELP ME 100 POINTS AND BRAINLEIST
    15·1 answer
  • Round 0.833 to the nearest hundredth.
    14·2 answers
  • 3. Evaluate the expression. If k = 3 and h = 2. (Be sure to show each step)<br> 4k+2(5k-2)-h
    5·1 answer
  • !!!SOMEONE PLEASE HELP ME THIS IS URJENT!!! <br><br> - i will mark brainliest!!
    10·2 answers
  • Maria can weed the garden in 1.5 hours. If Janette helps her, they can finish the job in 30 minutes. How long does it take Janet
    14·1 answer
  • I’m really confused please help me
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!