1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
3 years ago
13

Jack drew 17hearts and 14 circles.what is the ratio of hearts to circles?​

Mathematics
1 answer:
morpeh [17]3 years ago
4 0

Answer:

17:14

Step-by-step explanation:

You might be interested in
in Oklahoma the states sales tax is 7%.if James purchases a lawn mower then how much will James pay in states sales tax​
Nimfa-mama [501]

Answer:

Step-by-step explanation:

7% converts into 0.07

the price of the lawn mower × 0.07

you should get your answer

7 0
3 years ago
Write standard form a.) 0.0000918 b.) 12.002×10-³​
ad-work [718]

Answer:

A. 9.18 x 10^{5}

B.12002

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Help Wegnerkolmp2741o i need ur help!
melamori03 [73]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Solve the following system of equations and show all work. Please help!!! y = 2x2 y = –3x −1
Mice21 [21]
We can solve these equations by using substitution method where you substitute one equation to the other and solve for the value of the other variable. We do as follows:

y = 2x^2
y = –3x −1

2x^2 = –3x −1
2x^2 +3x +1 = 0

x1= -0.5
x2 = -1
y1 = 0.5
y2 = 2
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone please help​
Lady_Fox [76]

Answer:A

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I jogged for 3 2/5 miles in 7/8 hours what average speed in miles per 1 hour
    6·1 answer
  • What is 87.6 rounded to the nearest one?
    6·2 answers
  • An expression to convert 50 miles per minute is?
    7·1 answer
  • A room measures 12 feet by 15 feet. How many square feet of vinyl floor covering will it take to cover the floor
    8·2 answers
  • Which juice container is larger 2 liters or 1 gallon
    12·2 answers
  • Taylor buys 2 gallons of milk for $5.50. What is the cost per gallon
    9·1 answer
  • Use the theoretical method to determine the probability of the following outcome and event. State any assumptions made.
    5·1 answer
  • The average typing speed of a stenographer is 100 words per minute. How many words would a stenographer type in 4⁄5 of a minute
    10·1 answer
  • Why do can a even number be subtracted by an even number?
    15·1 answer
  • Given the side measurements. classify the triangle as acute, right, obtuse, or not a triangle. 11, 4, 16
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!