1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harlamova29_29 [7]
3 years ago
11

Find the volume of the cylinder and cone, then add them together.

Mathematics
1 answer:
eduard3 years ago
5 0

nao sei oque e desculpa tchau

You might be interested in
The school that Chelsea goes to is selling tickets to a choral performance. On the first day of
enyata [817]
$7 for an adult ticket
$6 for a child ticket
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are choosing between two different cell phone plans. The first plan charges a rate of
Zolol [24]

Answer:

at least 450 minutes

Step-by-step explanation:

Find an expression for the cost of each plan as a function of the number of minutes. Set the expressions equal to each other, and solve for the number of minutes.

Let x = number of minutes.

First plan:

cost (in dollars) = 0.21x

Second plan:

cost (in dollars) = 0.11x + 44.95

Set the expressions equal:

0.21x = 0.11x + 44.95

Subtract 0.11x from both sides.

0.1x = 44.95

Divide both sides by 0.1

x = 44.95/0.1

x = 449.5

Since you cannot have a fraction of a minute, the answer is 450 minutes.

3 0
2 years ago
The graph of y = 2 is shifted down by 6 units and to the left by 9 units.
luda_lava [24]

Answer:

(-9, -4)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
How to solve for 6x-12+2x=3+8x-15
Alecsey [184]
6x−12+2x=3+8x−15

Simplify:

6x+−12+2x=3+8x+−15

(6x+2x)+(−12)=(8x)+(3+−15)(Combine Like Terms)

8x+−12=8x+−12


8x−12=8x−12

Subtract 8x from both sides.

8x−12−8x=8x−12−8x

−12=−12

Add 12 to both sides.

−12+12=−12+12

0=0

The real numbers are the only solution we can have.


4 0
3 years ago
Can you help me:(( please..
andreev551 [17]

Answer:

it's a non-function

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A survey was done that asked people to indicate whether they run or ride a bike for exercise.
    7·2 answers
  • A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much does each kilogram cost
    13·1 answer
  • Find all factors of13
    12·2 answers
  • What is 125 x 64 in expanded form
    9·1 answer
  • Type the integer that makes the following addition sentence true:<br><br><br> + 83 = 19
    13·1 answer
  • The volume of a cube is216ft^3 what is the Length of that side? Plz answer this
    10·2 answers
  • Bella wants to buy blueberries and raspberries to make a fruit tart. Blueberries cost $3.75 per pound and raspberries cost $2.75
    14·1 answer
  • Compare the fractions 5 by 9 and 6 by 11​
    7·1 answer
  • A circle is placed in a square with a side length of 12ft, as shown below. Find the area of the shaded region.
    5·1 answer
  • Please help me solve #9, and please 10
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!