Answer:
The answer to your question is car 1 = 30 gal and car 1 = 20 gal
Step-by-step explanation:
car 1 = a
car 2 = b
Efficiency of car 1 = 35 mi/gal
Efficiency for car 2 = 20 mi/gal
Total distance = 1450
Total gas consumption = 50 gal
Equations
35a + 20b = 1450 ------- (I)
a + b = 50 ------- (II)
Solve by elimination
Multiply equation II by -35
35a + 20b = 1450
-35a - 35b = -1750
Simplify
0 - 15b = -300
Solve for b
b = -300/-15
Result
b = 20
Substitute b in equation II to find a
a + 20 = 50
Solve for a
a = 50 -20
Result
a = 30
Answer:
Company B.
Step-by-step explanation:
On the graph, when x is 1, y is 50. That means it is $50 for one window. On the chart, when there is 1 window, the cost is $55. So, company B is more expensive!
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
Answer:
<h3>
- 14</h3>
Step-by-step explanation:
{x - some integer}
2x - the first even integer
2x+2 - the second consecutive even integer
2x+4 - the third consecutive even integer (the largest)
2x + 2x+2 + 2x+4 - the sum of three consecutive even integers
2x + 2x+2 + 2x+4 = -48
6x + 6 = -48
÷3 ÷3
2x + 2 = -16
+2 +2
2x+4 = -14
Answer:
(-8.5,9)
Step-by-step explanation:
((-8+(-9))/2=-8.5
(7+11)/2=9
(-8.5,9)