Answer:
551
Step-by-step explanation:
6612 divided by 12 ( number of months) =551
Answer:
x = 8
Step-by-step explanation:
The angles 75° and (5x + 35)° are vertical angles and congruent, thus
5x + 35 = 75 ( subtract 35 from both sides )
5x = 40 ( divide both sides by 5 )
x = 8
The answer is 270 degrees
Answer:
$0.17
Explanation:
To find the unit cost, we need to divide the total cost by the number of units, so
$3.40 divided by 20 is
$3.40/20 = $0.17
Therefore, the unit cost is $0.17