1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir [108]
3 years ago
9

An item is priced at $13.46. If the sales tax is 6%, what does the item cost including sales tax?​

Mathematics
1 answer:
OleMash [197]3 years ago
5 0
.06 x 13.46 =.80
.80 + 13.46 =14.46.

Answer: $14.46
You might be interested in
The height of a triangle is 4 m less than its base. the area of the triangle is 48m^2 what is thr length of the base
romanna [79]
Base = x
height = x-4
Area = .5 * height * base
48 = .5 * (x-4) * x
96 = x^2 -4x
x^2 -4x -96=0
x = 12
base = 12
height = 8





8 0
3 years ago
‼️correct answer will get brainliest‼️
sveta [45]
48 qrts * 25 barrels per trip = 1200 qrts get picked up per trip

1200 qrts * 1 hr/7qrts = 171.43 hrs to fill all 25 barrels

171.43 hrs * 1 day/24hrs = 7.14 days
3 0
3 years ago
Write an equation and solve: Twice a number, increased by 3 is 7.
brilliants [131]
The equation is 2x+3=7
2x +3=7
      -3  -3
2x=4
divide both sides by 2
x=2
the answer is 2
3 0
3 years ago
Help pleaseeeeeeeeee
Elenna [48]
Hello here is a solution : 

8 0
3 years ago
Simplify 8(R + 6) - 2R.
Natali5045456 [20]
So the first thing you do is distrubute.

8(R+6) - 2R = 8R+48-2R = 6R + 48

Answer is 6R + 48.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can y’all answer these? I’ll give you best answer
    11·1 answer
  • Please help me How do I do this?
    11·1 answer
  • 7. Jackie wants to buy a new CD player It costs She has saved and has a coupon for off the Does Jackie have enough money to buy
    9·1 answer
  • Help please asap!
    11·2 answers
  • –<br> 1<br> 3<br> 4<br> +<br> 3<br> 4<br> ×<br> –<br> 4÷2
    11·2 answers
  • Could I get some help here <br> I literally have the iq of a 2nd grader
    15·1 answer
  • Find L<br> 10in 6in<br> L=__in
    14·1 answer
  • I don’t know the answer to this.
    13·1 answer
  • A 4-pint carton of sour cream costs $9.12. What is the price per cup?
    7·1 answer
  • If the measure of arc AB is 50 degrees, what is the measure of angle ADB
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!