Hi,
I think this is the table, correct?
Number of Tubes 3 5 7
Cost ($) 12 20 28
we can calculate the prize as the number of tubes multiplied by 4:
3*4=12
5*4=20
7*4=28
which means that one tube costs 4 dollars!
However, in the store A two tubes cost 7, which means that one costs half of this -3.5
So Store B is more expensive (4 dollars per 4 rather than 3.5 as in Store A).
Answer:
32.5
Step-by-step explanation:
13 times 5 = 165
165/2 =32.5
plz mark me brainliest
10
A) 24 ribbons
B)1/28yards
11.u have 1/2 how?
1.44 per kg
take 1.3 x 2, then subtract 12.7, finally divide that by 7