1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ymorist [56]
3 years ago
7

What do you think the letters in SMART stand for?

Business
2 answers:
qwelly [4]3 years ago
8 0
Specific, measurable, achievable, relevant, time bound
Genrish500 [490]3 years ago
7 0

Answer:

SMART

Explanation:

I hope this is what you you were looking for!

Have a good one!

You might be interested in
Is disease prevention by the government a pure public good or a private good? Explain
Lynna [10]
Public good are non-rivalry and non-excludable goods. People can benefit these goods without affecting and reducing its availability to others. Disease prevention by the government is purely public good since it is important to every individual and each person must not have any limitations in receiving these kind of prevention.
4 0
3 years ago
You're a partner at O'Leary, Ford, and Bradley Legal Services, and one of your responsibilities is to get new business for your
elixir [45]

Answer:

do your ownwork aha

Explanation:

6 0
3 years ago
From an economic point of view, which approach to controlling pollution is most efficient?
Elenna [48]

Answer:

B. Reduce pollution as long as the additional benefits are greater than the additional costs.

Explanation:

8 0
3 years ago
Time Again LLC produces and sells a mantel clock for $150.00 per unit. In​ 2017, 43,000 clocks were produced and 36,000 were sol
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

Unitary cost= $118

Explanation:

Giving the following information:

Production= 43,000

Direct materials $43.00 per unit

Direct manufacturing labor $8.00 per unit

Variable manufacturing costs $4.00 per unit

Fixed manufacturing costs $63.00 per unit

<u>The absorption costing method includes all costs related to production, both fixed and variable.</u> The unit product cost is calculated using direct material, direct labor, and total unitary manufacturing overhead.

Unitary cost= 43 + 8 + 4 + 63

Unitary cost= $118

7 0
3 years ago
What is an overdraft? A. Not making deposits frequently enough B. Making purchases at too many different retailers C. Going belo
svp [43]

Answer:

D. Spending more money than you have in your account

Explanation:

An overdraft occurs when money is withdrawn from a bank account and the available balance goes below zero. In this situation the account is said to be "overdrawn".

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • __________, a privacy tort, is closely related to defamation and occurs when publicity about a person creates an impression abou
    10·1 answer
  • n an open economy, why is the supply curve for dollars in the foreign-currency exchange market vertical?
    14·1 answer
  • Mighty Corporation manufactures end tables. Each end table requires .50 direct labor hours in its production. Mighty Corporation
    8·1 answer
  • Co. is considering acquiring a manufacturing plant. The purchase price is $ 1 comma 100 comma 000. The owners believe the plant
    15·1 answer
  • A car dealership gives another company a consumer's financial records without notifying the consumer. Which regulatory act did t
    11·2 answers
  • Sunland Company issued its 9%, 25-year mortgage bonds in the principal amount of $2,990,000 on January 2, 2006, at a discount of
    11·1 answer
  • Proposals related to ________ include controlling the ingredients that go into certain products and packaging as well as reducin
    13·1 answer
  • ​GEICO, the​ number-two auto insurer with ​$18 billion in revenue last​ year, spent ​$0.9 billion on advertising that year and p
    6·1 answer
  • The Back Room just paid an annual dividend of $1.50 a share. The firm expects to pay dividends forever and to increase the divid
    9·1 answer
  • Griffins Goat Farm, Inc., has sales of $667,000, costs of $329,000, depreciation expense of $73,000, interest expense of $46,500
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!