1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Art [367]
3 years ago
15

a 6 ounce package costs $2.10 a 16 ounce package costs $5.28 a 26 ounce package costs $9.36 which package is the best buy

Mathematics
1 answer:
Andru [333]3 years ago
6 0

Answer:

The better buy is the 16 ounce package for $5.28.

Step-by-step explanation:

First divide each price with their ounce,so 2.10 ÷ 6 = 2.1 per 1 ounce , 5.28 ÷ 16 = 0.33 per 1 ounce , 9.35 ÷ 26 = 0.36 per 1 ounce.

Next compare the prices for 1 ounce and see which on is lower. The 16 ounce package has a better price because the price for each ounce is lower than the other prices.

You might be interested in
Please help !!!? Me
maw [93]

Answer:11

Step-by-step explanation:

First multiply 4 and 2.

Which makes the equation 3+8

Which makes your answer 11

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
ANYONE KNOW HOW TO DO THIS IM BEGGING
iren2701 [21]
1 is reflection
Basically u got to look at what happens to the original shape
3 0
3 years ago
There’s a picture .<br> Wich number below is a power of 6?
bekas [8.4K]

Hello from MrBillDoesMath!

Answer:

36


Discussion:

36 = 6^2   so is a power of 6

The other choices are multiples of 6 not powers of 6 (e.g. 24 = 6*4, 12 = 6*2, 18 = 6*3)


Tha nk you,

MrB

4 0
3 years ago
Solve using square root<br><br> x^2=25
Finger [1]

Answer:x=5 or x=−5

Step-by-step explanation:Step 1: Take square root.

x=±√25

x=5 or x=−5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A beverage company surveyed 450 adults to determine the demand for summer drinks.
Ganezh [65]

Answer:

174 people preferred drinking water.

Step-by-step explanation:

Given that:

A total of 450 males and females were surveyed.

203 were males.

Number of females = 450 - 203 = 247 females

247 females were surveyed.

Now, we will find the number of females who prefer water.

Let,

x be that number.

Total number of females = Soda + Iced tea + Lemonade + Water

247 = 28 + 44 + 67 + x

247 = 139 + x

247-139 = x

x = 108

Number of people who prefer water = 108 + 66 = 174

Hence,

174 people preferred drinking water.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the solution to the differential equation dydx+y4=0, subject to the initial conditions y(0)=12.
    11·1 answer
  • The distance between two towns on a map is 9 centimeters. the actual distance between two towns is 63 kilometers. what is the sc
    5·2 answers
  • 64 divided by 6 with remainder
    14·1 answer
  • Emily is packing her bags for her vacation. She has 6 unique Fabergé eggs, but only 3 fit in her bag. How many different groups
    15·1 answer
  • What is the answer, what are the steps to solve this, and what do the parts of the equation represent?
    8·1 answer
  • Stephanie is making beef for a party the recipe uses 1 1/2 teaspoons of pepper, 3 2/4 teaspoons of garlic powder 1/8 teaspoons o
    8·1 answer
  • Nswer the following question the best you can.
    8·1 answer
  • The gloom inside the house enveloped me as I stepped through the door. All around I could hear stealthy footsteps and ominous cr
    5·2 answers
  • PLEASE HELP PROBLEM IN PHOTO!
    6·2 answers
  • What is the volume of a regular pyramid whose base has an area of 36 ft? and whose height is 13 ft?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!