1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Art [367]
2 years ago
15

a 6 ounce package costs $2.10 a 16 ounce package costs $5.28 a 26 ounce package costs $9.36 which package is the best buy

Mathematics
1 answer:
Andru [333]2 years ago
6 0

Answer:

The better buy is the 16 ounce package for $5.28.

Step-by-step explanation:

First divide each price with their ounce,so 2.10 ÷ 6 = 2.1 per 1 ounce , 5.28 ÷ 16 = 0.33 per 1 ounce , 9.35 ÷ 26 = 0.36 per 1 ounce.

Next compare the prices for 1 ounce and see which on is lower. The 16 ounce package has a better price because the price for each ounce is lower than the other prices.

You might be interested in
A printer makes more than 3 copies of a book every hour. How many books can the printer make in 4 hours?
sineoko [7]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

4 x 3 is 12

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Explain the steps for 0.000000001 in scientific notation
lawyer [7]
If you count the zeros it’s
one billionth
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
vazorg [7]

Answer:

80

Step-by-step explanation:

You need to divide 20 by 1/4 as 1/4 of the people support it, and you need 20. 20/(1/4)=80.

3 0
2 years ago
Michael has 6 dimes. He plans to give 5 dimes to his cousin. He can use the expression 6 - 5 to find how many dimes he will have
Triss [41]

Answer:

1 dime? I don't see an integer chip or whatever.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A theater has n rows of seats and the number of seats in each row is 4 less than the number of rows. Which of the following repr
tiny-mole [99]

Answer:

The correct option is a) n(n-4).

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

Let n represents the number of rows.

The number of seats in each row is 4 less than the number of rows.

This can be written as: n-4

A theater has n rows of seats.

Therefore the total number of seats in the theater is:

n(n-4)

Hence, the correct option is a) n(n-4).

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Given the functions f(x)=7x-2 amd g(x)=3x+6, find the value of x for which F(x)=g(x)
    15·2 answers
  • What number is the opposite of -48? enter your answer in the box below?
    14·1 answer
  • F(x) = x + 2 g(x) = x – 4 (f g)(x) =
    13·2 answers
  • -5^2 find the power
    9·2 answers
  • Jamie baked 24 biscuits her sister Mia ate 3 biscuits. and her brother David ate 2 biscuits Which expression can Jamie use to fi
    6·1 answer
  • Use slopes and y-intercepts to determine if the lines -5x – 4y = -3 and -5x – 5y = -3 are parallel
    8·1 answer
  • Jason has two bags with 6 tiles each.
    14·2 answers
  • Which is a factor of
    14·1 answer
  • Solve:<br><br> p + 6 = 23<br> A. p = 17<br> B. p = 14<br> C. p = 13<br> D. p = 12
    13·1 answer
  • Which inequality matches the graph?<br> A) x &lt; -1<br>B) x &gt; -1 <br>C) × = 1<br>D) x &lt; -1​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!