Answer:
4 radical 5
Step-by-step explanation:
Answer:
C
Step-by-step explanation:
4(8-x)=8
32-4x=8
-4x=-24
x=6
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
9 dollars / 33 lbs = .272727 dollars per lb
.39 / 1 lbs = .39 per lb
The large bag is less expensive
He grates 6/8 pounds of cheese in all.
For this problem, you just have to add the numerators and keep the denominators.
4/8 + 2/8 = 6/8.
Remember, if the denominator is the same, just add the numerator.