Answer:
0.17 cents per ounce, which is the 20 ounce
Step-by-step explanation:
3.40 / 20 = 0.17 cents per ounce
2.10/14 = 0.15 cents per ounce
Answer:
X<-4
Step-by-step explanation:
-3x+10>22
subtract 10 to both sides
-3x>12
divide by -3 on both sides
when you divide by a negative number you flip the sign so the answer will be x<-4
Answer:
Step-by-step explanation:
Time for first race 57.9seconds
x=time for first half of race
x-4.7=second half of race
Equations is
x + (x-4.7)=57.9
2x-4.7=57.9
2x=57.9+4.7
2x=62.6
x=31.3
Check answer
31.3 + (31.3-4.7)=57.9
31.3 +26.6=57.9
57.9=57.9
Answer: It would take 40 minutes to mow a lawn with a mower containing 12-inch wide blades.
Step-by-step explanation:
The correct answer is 110 degrees
The value of X is 115
If we substitute X, then the “equation” would be (115)-5=110 degrees :))))