The estimated answer is 11. First you round 16.8 to 17 because the decimal is above 5. Then you round 5.94 to 6 because the first decimal place is greater than 5. Lastly you subtract 17 minus 5 to get 11.
Step-by-step explanation:
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound
We shall use the equation A = i(1 + r/n)^nt
So we shall plug all of that in so it turns out like this:
A = 4000(1 + 0.04/4)^4 x 7
So then that can be simplified to A = (1.01)^28
and then to A = 4000(1.321)
so then A = 5285.16
Answer:
does it say simplify or no ? :|
Step-by-step explanation:
Answer:
2.88 miles
Step-by-step explanation:
because 3.6/.5 = 7.2
then 7.2 × .4 = 2.88