Answer:
D. $5.37
Step-by-step explanation:
We need to figure out how much grapes cost per pound
Change the mixed number to an improper fraction
7 1/5 = (5*7+1) /5 = 36/5
$12.89 / 36/5
Copy dot flip
12.89 * 5/36 = 1.79 per lb
If we are purchasing 3 pounds, we will multiply by 3
3 lbs * $1.79 / lb = $5.37
I think its 13.1 gallons for a 714 mile trip
Answer:
-4
Step-by-step explanation:
Do (y1-y2)/(x1-x2) so (3-(-5))/(0-2)
8/-2=-4
First, we would set the number to x.
Then, we turn the words into an equation.
x+75 = 3x-39
Isolate the x.
-2x = -114
So...
x = 57