1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavlova-9 [17]
3 years ago
10

This recipe makes 12 flapjacks.

Mathematics
1 answer:
wel3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

just times everything 3.5  as 42/12=3.5

490g margarine

420g sugar

350ml syrup

840g oats

175g raisins

You might be interested in
HELP!!!!! PLEASE!!!!!!! DUE IN LESS THEN 20 MIN!!!!!!!!!!!!<br> BRAINLIEST!!
SOVA2 [1]

Answer:

— If there are 16 seats in the first row, 18 seats in the second row, 20 seats in the third row , and so on, how many seats are there in all? Follow • 1 ... This is an arithmetic series with a difference of 2. a1 = 16 ... what is an equation equal of a line parallel to y=2/3x-4 and goes through the point (6,7). Answers · 3 ...

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
In a city of 64,000 people, there are 20,000 people under 25 years of age. What percent of the population is under 25 years of a
tatiyna
31.25% of the population is under 25 years of age. To figure this out, divide 20,000 by 64,000. Then, multiply that answer by 100 to get a percentage. Hope this helps!!
6 0
2 years ago
Sara drives 72 miles on 3.2 gallons of gas. She uses this information to calculate how many miles per gallon she can drive. Usin
nordsb [41]

Answer:

276.75 miles

Step-by-step explanation:

12.3/3.2 × 72 = 276.75 miles

8 0
3 years ago
What is the derivative of the function below?
11111nata11111 [884]

g(x)=4x-\dfrac{1}{4x}=4x-(4x)^{-1}\\\\\\\\g'(x)=\left[4x-(4x)^{-1}\right]'=(4x)'-\left[(4x)^{-1}\right]'=4-[-1(4x)^{-2}]\cdot4\\\\=4+\dfrac{1}{(4x)^2}\cdot4=4+\dfrac{4}{4^2x^2}=\boxed{4+\dfrac{1}{4x^2}}\\\\Used:\\\\(f(x)-g(x))'=f'(x)-g'(x)\\\\.[f(g(x))]'=f'(g(x))\cdot g'(x)\\\\(x^n)'=nx^{n-1}

8 0
2 years ago
A grocery store clerk has 16 oranges, 20 apples, and 24 pears. The clerk needs to put an equal number of apples, oranges, and pe
GalinKa [24]

Answer:

4 oranges, 5 apples, 6 pears in each bag

Step-by-step explanation:

theyre all divisible by 4

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone help me with this question
    5·1 answer
  • A container holds 0.7 liters of oil and vinegar 3/4 of that is vinegar how much oil is in the container
    5·1 answer
  • Range of 89,82,73,86,89,68,94
    11·2 answers
  • I need to graph -3x+2y=4
    15·1 answer
  • Help fgyugyruyvuryfryvseycfyrbseutgbvheryyyaduiik
    9·1 answer
  • I. EXPRESE LAS SIGUIENTES DIMENSIONES DE LA TIERRA EN NOTACIÓN CIENTÍFICA 1. Diámetro ecuatorial: 12.756.000 m. 2. Circunferenci
    5·1 answer
  • Please help quick I have no idea what to do
    11·1 answer
  • Determine which is the better buy. 7 kilograms of wood for $13.65 or 5 kilograms of wood for $7.50. What is the unit price for e
    7·1 answer
  • -12 divided by 4<br> ????
    13·2 answers
  • One of the legs of a right triangle measures 13 cm and the other leg measures 7 cm. Find the measure of the hypotenuse. If neces
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!