1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kkurt [141]
2 years ago
15

Bro helpppppfrpeagera

Mathematics
2 answers:
NARA [144]2 years ago
7 0

Answer:

what is the questionnnnnnnn

Oksana_A [137]2 years ago
4 0

Answer:

bro whatisthequestion

You might be interested in
Determine if the statement is true or false. If a linear system has the same number of equations and variables, then it must hav
lutik1710 [3]

Answer:

False

Step-by-step explanation:

Consider the equations with the same number of equations and variables as shown below,

<u>Case 1</u>

                        x_{1} + x_{2} = 0\\x_{1} + x_{2} = 1

This equation has no solution because it is not possible to have two numbers that give a sum of 0 and 1 simultaneously.

<u>Case 2</u>

                       x_{1} + x_{2} = 1\\2x_{1} + 2x_{2} = 2

This equation has infinitely many possible solutions.

Therefore it is FALSE to say a linear system with the same number of equations and variables, must have a unique solution.

5 0
2 years ago
A custodian plans to repaint some classroom bookcases. She has 5 1/4 gallons of paint.
just olya [345]

Answer:

21/4 :3/4=  21/4 *4/3= 7/1 *1/1 = 7

7 bookcases

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which two charges have a sum of 0?
Roman55 [17]

Answer:

7-7=0 or -7+7=0

hope i helped you :)

7 0
3 years ago
Starting at home, Luis traveled uphill to the gift store for 50 minutes at just 6 mph. He then traveled back home along the same
Georgia [21]

Answer:

Therefore his average speed for the entire trip is 8 mph.

Step-by-step explanation:

Given, In 50 minutes Luis traveled uphill to gift store at 6 mph.

6 mph  means in 1 h= 60 minutes Luis can covered 6 mile.

In 1 minutes Luis can covered \frac{6}{60} mile.

In 50 minutes Luis can covered \frac{6\times 50}{60}  mile

                                                  = 5 mile

Again when he come back at home, the speed was 12 mph.

12 mph  means in 1 h= 60 minutes Luis can covered 12 mile.

Therefore he traveled 12 mile in 60 minutes

He traveled 1 mile in \frac{60}{12}  minutes.

He traveled 5 mile in \frac{60\times 5}{12} minutes

                                   = 25 minutes.

Total distance for the entire trip is =(5+5) mile=10 mile

Total time for the entire trip is = (50+25) minutes = 75 minutes

\textrm{Average speed}=\frac{\textrm{Total distance}}{\Textrm {total time}}

                       =\frac{10}{75} m/min

                      =\frac{10\times 60}{75} mph

                      = 8 mph

Therefore his average speed for the entire trip is 8 mph.

4 0
3 years ago
Subtract 1 + ( - 1 ) - ( - 3 ). Hint: Add the first two numbers, then subtract the -3 from the result of that addition
kykrilka [37]

Answer:

Add 3. Double that. Subtract 4. Cut that in half. Subtract your original number. Your result is 1!

Step-by-step explanation:

I'm guessing, Hope its right.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Cameron earns $7 per hour. How much does he earn in 5 hours
    10·1 answer
  • Which ordered pairs are on the line with equation ​ y−0.75=1.25(x−3)y​?
    9·1 answer
  • Ben strikes out 90 times in 340 at bat. What percent of the time does Ben strike out
    8·1 answer
  • Solve and check the following equation. 8d + 21 = 12d + 5 <br><br><br><br> d =
    11·1 answer
  • Solve for x<br>8x²-5 = 11​
    13·1 answer
  • What’s the slope of this ??
    15·1 answer
  • Help please I will give brainiest​
    10·1 answer
  • HELP: Solve for x. <br> 10<br> 34<br> 38<br> 74
    8·1 answer
  • A 16-ounce of shampoo cost $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent
    5·1 answer
  • Brainliest if you show all work!!!<br><br> Thanks! :)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!