In exponential form: 10^2=3(x+5)
If we were to solve, x=85/3
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
Answer:
9
Step-by-step explanation:
The mode is the number that occurs most often. The number nine occurs 4 times.
Answer:
Step-by-step explanation: 32