The problem above uses the concept of ratio and proportion. The ratio between the cost and amount of the organic milk should always be equal. The proportion between two cases is shown below,
($2.52 / 0.5 gallon) = (x / 4 gallons)
Solving for x gives x = 20.16. Therefore, 4 gallons of organic milk costs $20.16.
Answer: x= 1/54
Explained: easy mental math :p
X 2 4 6 8 y 1 2 3 4 is a proportional relationship since it is going by multiples of 2
First, we determine that the given equation in this item
is a linear equation. Thus, it should be a straight line. With this, we are
left with the third and fourth choice. Then, we substitute the given data
points to the equation and see if the points satisfy the given.
Choice 3:
<span> (1,3) :
(-5)(1) + (2)(3) = 1 TRUE</span>
<span> (3,8) :
(-5)(3) + 2(8) = 1 TRUE</span>
<span> (-3,-7)
: (-5)(-3) + (2)(-7) = 1 TRUE</span>
Choice 4:
<span> (4,-3) :
(-5)(4) + (2)(-3) ≠ 1 FALSE</span>
<span> (-1,2) : (-5)(-1) + (2)(2) ≠ 1 FALSE</span>
<span> (-4,5) : (-5)(-4) + (2)(5) ≠ 1 FALSE</span>
<span>Thus, the answer is the third choice.</span>
The answers are 6i/13 and -6i/13. The work it attached below