1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnesinka [82]
2 years ago
7

2. Suppose you are a new employee. You notice that each payment option describes a sequence and decide to use rules to help dete

rmine which option to take.
(a) Determine the iterative rule for each sequence. Show your work.
(b) Your friend trusts your tables in Problem 1, but wonders if you wrote the iterative rules correctly. Show two calculations to convince your friend that both your rules work.

3. Consider the iterative rules you wrote in Problem 2.
(a) Explain why the rules are functions.
(b) Your friend says that because the rules are functions, they can be graphed and must have y-intercepts. How would you respond to your friend’s comment?
(c) Your friend uses your rules to determine the outputs when the inputs are 18.5. Explain why her outputs are meaningless in this situation. What would you tell her about the inputs she can use?
Mathematics
1 answer:
ycow [4]2 years ago
3 0

Answer:a,c

Step-by-step explanation:

(b) Your friend says that because the rules are functions, they can be graphed and must have y-i

You might be interested in
****ASAP*****<br> can someone pls help me with this? and can you describe it please?
Studentka2010 [4]

Add 165 to 245. That is a total of 410kWh.

245kWh is more than 50% of 410kWh.

So, according to the plan, you will pay NightTimer rate for kWh at night and DayTimer rate during the day.

The work done:

(165*0.05281)+(245*0.05456)\\8.71365+13.3674=22.08085

The raw, accurate, answer is that the value to pay is $22.08085.

In real terms, it is closer to your $22.08 option. That is the one I'd take.

5 0
3 years ago
The volume of a sphere is increased by 6%. Calculate the corresponding percentage increased in it area.
lions [1.4K]

Answer:

The new volume will be V + 0.06V or 1.06V

Step-by-step explanation:

The volume of the sphere increased by 6% or 0.06V. This means the total volume of the sphere will be V + 0.06V or 1.06V.


3 0
3 years ago
I need help. once again. bahahaha
katrin [286]

Answer:

letters d. and e.

5 0
3 years ago
Can someone tell me how do I solve this. how is the result 2.40
liubo4ka [24]

Step-by-step explanation:

<u>Properties used</u>

  • logₐ a = 1
  • log aᵇ = b log a
  • log ab = log a + log b

See the steps below

  • - log (4*10⁻³) =
  • - (log 4 + log 10⁻³) =        (log 4 ≈ 0.6 rounded)
  • - (0.6 - 3*log 10) =
  • - (0.6 - 3*1) =
  • - (0.6 - 3) =
  • - (- 2.4) =
  • 2.4
6 0
1 year ago
Which expression is a perfect cube
mamaluj [8]

Answer: some perfect cubes are

8 (2^3)

27 (3^3)

64 (4^3)

there are many perfect cubes

maybe there is more to this question?

Step-by-step explanation:

A perfect cube of a number is a number that is equal to the number, multiplied by itself, three times. If x is a perfect cube of y, then x = y3. Therefore, if we take the cube root of a perfect cube, we get a natural number and not a fraction. Hence, 3√x = y. For example, 8 is a perfect cube because 3√8 = 2.

6 0
1 year ago
Other questions:
  • 1. Consider the function f(x) = 5x^3 - 31x^2 - 129x + 27
    5·1 answer
  • How do I start this?? what is the answer, im not really good at math
    14·1 answer
  • Find: (6m5 + 3 – m3 – 4m) – (–m5 + 2m3 – 4m + 6) Write subtraction of a polynomial expression as addition of the additive invers
    11·2 answers
  • You got $300 for Christmas. You want to buy a hoodie that cost $52, a pair of pants that were $45 and you need shoes. Write an i
    13·2 answers
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $15.57. What is the unit price of the pairs of gloves?
    12·1 answer
  • I NEED HELP!!!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • The difference between 4 and the product of 3 times b​
    6·1 answer
  • WILL GIVE 40 BRAINLY
    12·1 answer
  • Interval notation on a number line
    5·1 answer
  • Imagine you have five total nieces and nephews and their ages are 4, 10, 8, 9, and 5. What is the average age of your nieces and
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!