1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leni [432]
3 years ago
6

Determine the area of the red triangular region. 4x+2 M x 2x-2 $

Mathematics
1 answer:
beks73 [17]3 years ago
8 0

The area of the triangle. (WHOLE)

(4x+2)(2x-2)=8x^{2} -4x-4

The area of the gray square.

(x)(x+1)=x^{2} +x

Subtract.

(8x^{2} -4x-4)-(x^{2} +x)\\=7x^{2} -3x-4

Hope this helped.

You might be interested in
Help pls ..........<br>​
Wittaler [7]

Answer:

112

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Link is coloring a triforce, which consists of four equilateral triangles and is depicted below. He has three colors to use: gol
bogdanovich [222]

Answer:

.

Step-by-step explanation:

.

8 0
3 years ago
The measures of two sides of a triangle are 17x-7 and 3xsquared-14x+12.Find the measurements of the third side.How do I do this?
Marta_Voda [28]
Think you are missing some information
3 0
3 years ago
1/9,1/3,5/9 find the rule
anastassius [24]
It’s going up by 2/9 . if you did it for the first one it’d b 3/9 which is 1/3
3 0
3 years ago
Find the 25th term of the arithmetic sequence when a1 = -14 and d = -5
rosijanka [135]

Answer:

  a25 = -134

Step-by-step explanation:

For first term a1 and common difference d, the formula for the n-th term is ...

  an = a1 + d(n -1)

You want to evaluate this for n=25, a1=-14, d=-5. Filling in the numbers and doing the arithmetic, you get ...

  a25 = -14 -5(25 -1) = -14 -120

  a25 = -134

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Describe hoy to use a tens fact to find the difference for 15-8
    14·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (5, -10) and
    8·2 answers
  • A 9-pack of plastic cups costs $7.83. What is the unit price?
    10·1 answer
  • What is the solution <br> Please help
    7·2 answers
  • Help 30 point question!
    12·1 answer
  • How many liters equal 24 gallons? [1 gallon = 3.785 liters]
    11·2 answers
  • The human resource department at a certain company wants to conduct a survey regarding worker benefits. The department has an al
    12·1 answer
  • Which expression is equivlant to 1/4n
    15·1 answer
  • Minni has to buy stickers, erasers, and a pencil. She can only spend $4. A sticker costs $0.35, an eraser costs $0.99, and a pen
    8·1 answer
  • Why would we use m^3 instead of cm^3 to describe the volume of a room?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!