1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataliya [291]
3 years ago
15

Write and solve the inequality.

Mathematics
1 answer:
maw [93]3 years ago
5 0

box 1: 1/4

first arrow: - (less than)

second arrow: < (less than or equal to if that's an option, that means there would be a line underneath <)

box 2: 1/4

third arrow: same as second arrow

last arrow: =

box 3: 104 ÷ 1/4 = 416

message if you dont understand

hope this helped

You might be interested in
Solve for x<br><br> 3(ax + 9) = -4 (-2 - 10x)
ivolga24 [154]

Answer:

19

-----   =   x

40-3a

Step-by-step explanation:

3(ax + 9) = -4 (-2 - 10x)

Distribute

3ax +27 = 8+40x

Subtract 3ax from each side

3ax-3ax +27 = 8+40x-3ax

27 = = 8+40x-3ax

Subtract 8 from each side

27-8 = 8-8+40x-3ax

19 = 40x-3ax

Factor an x on the right side

19 = x(40-3a)

Divide each side by 40-3a

19/(40-3a) = x(40-3a)/(40-3a)

19

-----   =   x

40-3a

8 0
3 years ago
(11 – 3)2 x (-12) = 4
skelet666 [1.2K]
Hope that’s right!!!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
You want to fit all of your lip glosses in _3
Sedaia [141]

Answer:

uwiouwj22nnjj n2k2k2km n2n2j2j2j2jn2n2 2 2 2 2n2j2j2n2n2 2 2 3 3n2j2j2n3n<u> </u><u>n</u><u>3</u><u>j</u><u>3</u><u>n</u><u>3</u><u>n</u><u>3</u><u>n</u><u>3</u><u> </u><u>3</u>

6 0
3 years ago
Complete the square for the following expression
Marysya12 [62]

Answer:

16, x+4^2

Step-by-step explanation:

To find the perfect square with an A factor of 1, just double the next number.

4 0
3 years ago
Pete can buy daffodil bulbs in packages of 3 for $6.39 or in packages of 2 for $4.40. How much money does he save by buying 30 b
tatyana61 [14]

Answer:

The correct answer is Pete saves $2.10 by buying bulbs in packages of 3 for $6.39 each.

Step-by-step explanation:

Pete can buy daffodil bulbs in packages of 3 for $6.39 or in packages of 2 for $4.40.

He needs to buy 30 bulbs at a better price.

Money spent by buying bulbs in packs of 3 = 10 × 6.39 = $63.90.

Money spent by buying bulbs in packs of 2 = 15 × 4.40 = $66.

Money saved if bought in packs of 3 = 66 - 63.90 = $ 2.10.

Thus Pete should buy 30 daffodil bulbs in packages of 3 and save $2.10.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • An exponent is also called___.
    7·1 answer
  • Write a problem that can be solved with a bar model that shows equal groups of liters
    12·1 answer
  • Factor: 6x^2 + 11x + 3<br><br> Write each factor in standard form.
    7·1 answer
  • At the beginning of a basketball season, the Warriors won 13 games and lost 5. If this rate continues, how many games will they
    9·1 answer
  • Tell me the integers between this:​
    5·1 answer
  • Is my answer correct
    15·2 answers
  • Express the confidence interval 0.866 ± 0.037 in open interval form (i.e., (0.155,0.855)).​
    11·1 answer
  • Dolly wants to buy a hat that costs $25.00. She has $30.00 with her she also wants to buy a bracelet that costs $10.00. If Dolly
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·1 answer
  • A bag of marbles contains three blue, one black, and four
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!