1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cricket20 [7]
3 years ago
11

4) The table below shows the price of paper plates at the grocery store. Find the unit price of

Mathematics
1 answer:
julsineya [31]3 years ago
7 0

Answer:

Compartment plates is the best buy

Step-by-step explanation:

To find unit price, you can just divide the price by the number of plates

Sturdy plates: 3.28÷24= $0.14/plate

No spill plates: 1.79÷10 = $0.18/plate

Compartment plates: 6.00÷50 = $0.12/ plate

Out of all of the prices, $0.12 is the cheapest

Hope this helps

You might be interested in
Help plz:)))I’ll mark u Brainliest
RUDIKE [14]
I am not positive but it looks like it is 16 feet because you subtract from the length of the ladder which gives you 18-2 which equals 16
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do variables help you model real-world situations? Give an example of a model that uses variables and explain how it helps p
Nata [24]
<span>How I use Variables is when i get my pay i get paid 7.50 a hour and work 40 hours a week x=40 Hope this helps =^)

</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the x intercept. y = x + 3 / x - 2
VikaD [51]

Answer:

(-3, 0).

Step-by-step explanation:

At the x intercept y = 0 so

(x + 3) / (x - 2) = 0

x + 3 = 0

x = -3.

x-intercept is at (-3,0).

8 0
3 years ago
What is 6.9 times .27 equal=
nordsb [41]

Answer:

186.3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the y-intercept of the line?<br> YA<br> 2<br> -2<br> -2<br> 0
Arturiano [62]

Answer:

1 the line hits the y line at 1

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose you have 2 1/2 apples. If a student serving consists of 3/4 of an apple, how many students servings( including parts of
    9·1 answer
  • Is the inverse of the function shown below also a function?
    15·1 answer
  • What should be done to solve the following equation d - 8 equals 9
    11·2 answers
  • Solve. –40 = 5x <br><br> please help asap thanks
    13·1 answer
  • Translate this sentence into an equation.
    7·2 answers
  • A manufacturer with exclusive rights to a sophisticated new industrial machine is planning to sell a limited number of the machi
    10·1 answer
  • What is the value of x in the equation 4/7 [21/8x + 1/2] =-2 [1/7-5/28]? Write your solution in decimal form.
    7·1 answer
  • A town has 5000 residents. A survey finds that 81 residents
    8·1 answer
  • Solve for x.<br><br> 2 + 6x = 20<br> x = [?]
    7·2 answers
  • The difference of two numbers is 6 and their quotient is 2 what are the two numbers
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!