1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mote1985 [20]
2 years ago
8

PLEASE HELP ME THIS IS A TEST PROBLEM I NEED HELP 100 POINTS AND BRAINLELST

Mathematics
1 answer:
SpyIntel [72]2 years ago
5 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE IM DESPERATE<br> BRAINLIEST+THANKS***
Sloan [31]

ANSWER

Option B

and

Option D.

EXPLANATION

The graph of the function has an amplitude of 2 and a period of

\frac{2\pi}{3}

Choose all the equation that has an amplitude of 2 and a period of

\frac{2\pi}{3}

These are:

y = 2 \sin3(x -  \frac{2\pi}{3} )

and

y = 2 \sin(3x)

The second and the last options are correct.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Porter is visiting India and would like to purchase some local spices. He finds some spices that cost 401.39 rupees. If the curr
Murljashka [212]

The cost of spices in US dollars is $5.45

The cost of spices in Indian rupees = 401.39 rupees

The exchange rate is

1 dollar:73.6500 rupees

So we have to exchange the Indian rupees to the US dollars

The cost of spices in Indian rupees = 401.39 rupees

The cost of spices in US dollars = The cost of spices in Indian rupees / 73.6500

Substitute the values in the equation and fins the cost of spices in US dollars

The cost of spices in US dollars = 401.39 / 73.6500

Divide the numbers

= $5.45

Hence, the cost of spices in US dollars is $5.45

Learn more about exchange rate here

brainly.com/question/6358327

#SPJ1

6 0
1 year ago
NEED HELP 20 POINTS!!!
Andrew [12]
You said worth 20, but it’s worth 10 soo
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
John got 24 out of 25 total questions correct on his test. What percent did he score on his test?
mamaluj [8]

Answer:

24 out of 25 is equal to 96%

96% = A

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The Yasuda family bought a toy that cost t dollars and a game that cost g dollars. Both were on sale. Which of these methods cou
zmey [24]

The equation that the clerk can use to calculate their total bill is t + g.

<h3>How to illustrate the equation?</h3>

From the information given, Yasuda family bought a toy that cost t dollars and a game that cost g dollars.

The equation to calculate their total bills will be:

= t + g

where,

t = cost of toy

g = cost of game.

In this case, the equation that the clerk can use to calculate their total bill is t + g .

Learn more about equations on:

brainly.com/question/2972832

#SPJ1

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Three notebooks at school supply store cost $4.76.<br> What is the unit rate?
    9·1 answer
  • If m AC =86°, find m &lt;AVC
    14·1 answer
  • Find the coordinates of the vertices of the figure after a rotation of 180°.
    13·1 answer
  • Select the correct answer.
    8·1 answer
  • Using the inverse trig functions, find the measure of angle Z to the nearest degree.
    6·1 answer
  • What is the measure of
    15·1 answer
  • What is 48.36 divided by 36?
    15·2 answers
  • A bottle contains 1.6 litres of water.
    13·1 answer
  • Find the area of a triangle with legs that are: 6 mm, 4 mm, and 8 mm.
    10·1 answer
  • How many solutions exist for the equation cos 2θ − sin θ = 0 on the interval [0, 360°)?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!