Answer: 7 times 4
Step-by-step explanation:
15a-25=35
3.333
Leah needs to buy some apples from the grocery store. She places fifteen apples in her cart and proceeds to the checkout. Lucky for her, there happens to be a discount on apples for the day. She saves $25 on her purchase. The total money she ends up spending was only $35 (excluding tax). How much did each apple cost?
Answer:
18 eggs for 97 cents.
Step-by-step explanation:
.97/18 = 5 cents