1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ch4aika [34]
3 years ago
10

The mass of Hinto's math is 4,367 grams. What is the mass of 5 math books in kilograms?

Mathematics
1 answer:
suter [353]3 years ago
7 0

Answer:

21.835 kilograms

Step-by-step explanation:

(4,367x5)/1000

You might be interested in
Help.........................................................
Andreas93 [3]

Answer:

C and D have the same slope of 1

8 0
2 years ago
Any help would definitely be appreciated. Thank you
Firdavs [7]

Answer:

your answer will be <u>113.3 yard</u>

Step-by-step explanation:

hope it helps you

have a good day

7 0
2 years ago
Find the measure of the indicated angle
maria [59]

Answer:

AB=AC\:(given)

∠B=∠C

x=70^{o}

-------------------------------

HOPE IT HELPS

HAVE A GREAT DAY!!

6 0
3 years ago
A = h(a+b) / 2 = , solve for h
Tema [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

Explanation:

First, multiply each side of the equation by

2

to eliminate the fraction while keeping the equation balanced:

2

×

A

=

2

×

h

2

(

a

+

b

)

2

A

=

2

×

h

2

(

a

+

b

)

2

A

=

h

(

a

+

b

)

Now, divide each side of the equation by

a

+

b

to solve for

h

while keeping the equation balanced:

2

A

a

+

b

=

h

(

a

+

b

)

a

+

b

2

A

a

+

b

=

h

(

a

+

b

)

a

+

b

2

A

a

+

b

=

h

h

=

2

A

a

+

b

8 0
3 years ago
Plz help me and explain how you got the answer
Reptile [31]
So first (3 1/2) equals to 3+1/2 which is 7/2, same for(2 1/3), 2+1/3=7/3. It's asking for speed in laps per minute, so like how many labs did she swim per minute, which is labs over time——(7/2)/(7/3)=(7/2)*(3/7)=3/2. So she swam 3/2 labs per minute.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What are some examples if irratinal numbers
    15·2 answers
  • On a piece of paper, graph y&lt;-2/5x+1 then determine which answer choice matches the graph you drew
    8·1 answer
  • Erica baby sits for 4 1/2 hours and is paid $27.
    11·1 answer
  • Through: (1,5), perp. to y=-1/10x + 3<br> pls help
    9·1 answer
  • Solve for m.<br><br> -3 + m<br> ______ = 10<br> 9
    13·1 answer
  • What is the value of x?
    11·1 answer
  • Solve the inequality.<br><br>2(4+2x)&gt;5х+5<br> x&lt;-2<br> x&gt;-2<br>х&lt;3<br>x&gt;3​
    10·1 answer
  • 5 tons of fertilizer cost $14,100.00. What is the price per pound?
    6·1 answer
  • 2 numbers are such that if 7 is added to the first number, a number twice the second number is obtained. If 20 is added to the s
    13·1 answer
  • Brian is purchasing a $60 sweater at 25% off. There is an additional
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!