1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadezda [96]
3 years ago
9

Which equation results from adding the equations in this system?

Mathematics
1 answer:
Diano4ka-milaya [45]3 years ago
7 0

Answer:

  • D. - 5x = - 10

Step-by-step explanation:

<u>Given equations:</u>

  • -8x+8y = 8
  • 3x-8y=-18

<u>Add together:</u>

  • -8x + 8y + 3x - 8y = 8 - 18
  • - 5x = - 10

Correct option is D

You might be interested in
carlos estimates that he will need to earn at least $700 to take his girlfriend to the prom. carlos works two jobs as show in th
dedylja [7]
For the deli job he will make 400 and for the other job he makes 300. so he has just enough
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Please help! WILL BE MARKED BRAINLIEST!!
iren [92.7K]

Answer:

1.330×10¹³

Step-by-step explanation:

d=m/v

m=dv

m=(3.12×10⁻²)(4.266×10¹⁴)

m=1.330×10¹³

8 0
3 years ago
Mary is three quarters of Cameron's age. Mary is 24 years old. How old is Cameron?
Bumek [7]

Answer:

<h2>32 years old</h2>

Step-by-step explanation:

3/4=24 so 1/4= 24÷3= 8

1/4=8

So to get 4/4 or Cameron's age it is 8×4=32yrs

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s the correct answer for this ?
icang [17]

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

Since both the triangles as kept separately are similar, so we'll take proptionality of their sides to find one side

MP/ML=MN/MK

20/28=35/MK

CROSS MULTIPLYING

20×MK=28×35

MK=980/20

MK=49

5 0
3 years ago
The total cost C for p pounds of plutonium if each pound costs $3.32
fgiga [73]
Each pound cost $3.32

p pounds would cost = p*3.32 = 3.32p

Total cost C =  $3.32p

I hope this explains it.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The cost to rent a limousine at deluxe limousine is as follows:2 hours cost $175 and 7 hours cost $ 425.write a linear function
    15·1 answer
  • A truck is carrying grape juice,orange juice and apple juice in a ratio 3:6:1.if there are 15 grape juice how many orange juice
    5·1 answer
  • (s+1) /4=4/8 solve the proportion
    15·2 answers
  • Which graph represents the solution of the inequality -3x + 1 less than 10
    7·1 answer
  • mr.yoshi has 75 papers.He graded 60 papers, and he had a student grade the rest. what percent of the papers did each person grad
    10·1 answer
  • Help me please with Ap calc ​
    7·1 answer
  • Name some examples of scale factors that are less than 1. What effect does a scale factor less than 1 have on the dimensions of
    9·1 answer
  • A particular dress requires 4 1/4 yards of fabric for manufacturing. If the matching jacket requires 1/6 yards less fabric, how
    14·2 answers
  • The value v of your quarters in cents) is a function of n, the number of quarters you have.
    9·1 answer
  • Please help me with this:(((((​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!