1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serga [27]
3 years ago
11

Please Help Question; What is the value of x?

Mathematics
1 answer:
Maksim231197 [3]3 years ago
6 0

Answer:

x+5/30 = 16/20

20x+100=480

20x=380

x=19

Step-by-step explanation:

x+5/30 = 16/20

20x+100=480

20x=380

x=19

You might be interested in
A 5-kilogram bag of cat food costs $18.90. What is the unit price?<br><br> $<br> per kilogram
Dmitriy789 [7]

Answer:

3.78

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following systems would produce a hormone that causes bones to grow?
amm1812

Answer:

i believe it is c

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is another way to write to 72- (-25) ?
Valentin [98]

Your answer would be 1, or 72+25.

What is happening in this case is a negative number is being subtracted from a positive. This means you are taking away a negative. The two negatives cancel each other out, and then it becomes you are adding a positive.

Another way I like to think about this is the two minus symbols combine together to form a plus sign.

Hope this helped!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 40 percent of 50
valentinak56 [21]
20 is the answer to the question you asked.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helppp me Please!!!!! :)
irina [24]

Answer:

x = 30 \\ y = 10

Step-by-step explanation:

8x + 6y = 300 \\ x + y = 40 \\ 6x + 6y = 240 \\ 2x = 60   \\ =  > x = 30 \\ y = 10

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the approximate length of arc s on the circle below? Use 3.14 for pi. Round your answer to the nearest tenth.
    15·2 answers
  • A truck is carrying grape juice,orange juice and apple juice in a ratio 3:6:1.if there are 15 grape juice how many orange juice
    5·1 answer
  • HELPPPP ASAP! I WILL GIVE BRAINLIS!!
    12·1 answer
  • Nora make 3000 a month if she spends 26% how did Nora spend?
    6·2 answers
  • A restaurant bought 5 pounds of salmon for $42.50. How much would 7 pounds of salmon cost? *
    6·1 answer
  • Find the surface area and volume of the figure. Round to the nearest tenth.
    10·1 answer
  • This is the pic........
    5·1 answer
  • What are the zeros of f(x) = x^2-13x+40
    14·1 answer
  • The operation * on the set Z of integers is defined by x*y = 3x + 2y - 1, x, y E Z. Find the value of x such that x*2=5​
    7·1 answer
  • How do you do this then? (higher tier maths GCSE)​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!