1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NemiM [27]
3 years ago
10

(5x2−3x−2)−(−2x2−x+10) in standard form please?

Mathematics
1 answer:
Andreyy893 years ago
5 0

Answer:

7x^2−2x−12

Step-by-step explanation:

hope this helps:)

You might be interested in
a purse has $8 in dimes and quarters. there ten more dimes than quarters. Find the number of each type of coin.
natita [175]
20 quarters = $5.00
30 dimes = $3.00
4 0
3 years ago
Another name for segments qr
Helga [31]

Answer: segment rq

<u>Explanation:</u>

Segments are named by their endpoints.  You can start/end with either endpoint.  So, qr can also be called rq.

7 0
2 years ago
Oscar has a gift card with a $110 balance. He buys several video games that cost $15 each. After the purchases, his gift card ba
True [87]

Answer: Um... Not quite sure what you're asking, but he bought about 5 games with the gift card.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
An experiment will be conducted in which 20 pepper plants are randomly assigned to two groups. The plants in Group 1 will receiv
Studentka2010 [4]

The experimental units in this experiment are the 10 plants in group 2.

The experimental unit is a term used in science to refer to an individual or group of objects that are initially equivalent and then undergo experimental processes.

According to the above, the experimental unit of this experiment is the group 2 of plants because these are the plants that are going to be put into experimentation with a new fertilizer.

Then, the answer is D, because it refers to the experimental unit corresponding to this experiment.

Learn more in: brainly.com/question/17034824

7 0
2 years ago
Plz help I don’t get it
nikklg [1K]

To figure out the cost per cookie, divide $2.49 by 3. The cost per 1 cookie (column 1) would be .83 cents.

To figure out the cost of 20 cookies, multiply 20 x .83 cents. The answer is 20 cookies would cost $16.60

To figure out how many cookies would cost $145,25, divide $145.25 by .83 cents. The answer is 175 cookies would cost $145.25

4 0
3 years ago
Other questions:
  • In a week, 18 hens laid 54 eggs. What is the unit rate for eggs per hen?
    9·1 answer
  • The amount of water in a bottle is reduced by 85% to 120 ml. How much water was originally in the bottle?
    8·1 answer
  • Mia ran around 0.10 of the school track. Sam ran around 0.5 of the playground. Sam says he ran farther. With the information giv
    15·2 answers
  • What is the difference of 9/10 and 2/3
    5·2 answers
  • there are 3 blue balls, 5 red balls, and 2 white balls in a bag of balls. If a person selects two of the balls, what is the prob
    13·1 answer
  • The ratio of cats to dogs is 8:9. If<br> there are 27 dogs, how many cats<br> are there<br> (Help)
    11·1 answer
  • Some one please help <br><br> I have attached the question
    8·2 answers
  • What is the solution to this matrix?
    13·1 answer
  • Please help me with my math​
    9·1 answer
  • -2c-5c+8-4=53<br><br><br><br> I need answers to this asap I believe it’s -7
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!