1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivann1987 [24]
3 years ago
15

HELP ME!!! NO FLIES OR LINKS find the length of the diagonals of rectangle QRST

Mathematics
1 answer:
N76 [4]3 years ago
4 0

Answer:

11:

since diagonal are equal of rectangle

QS=RT

4x+6=6x-4

6+4=6x-4x

2x=10

x=10/2

x=5

now

diagonal :4x+6=4*5+6=<u>26</u>

12.

again

QS=RT

9x+12=11x-10

12+10=11x-9x

2x=22

x=11

now

diagonal=9*11+12=99+12=<u>111</u>

You might be interested in
Put the fractions in order smallest to largest<br> 7/10, 2/3 , 4/5, 11/15
Brrunno [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

2/3, 7/10, 11/15, 4/5

8 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Anyone know the answers to 10, 11, 12?
VashaNatasha [74]
10. is f 11. is a I dont know for 12 though
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
1/5 divided by 2 = ___
Vlad1618 [11]

Answer:

0.1

Step-by-step explanation:

According to my calculator lol

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The RANGE of the function is
forsale [732]

Answer:

Range  is [1, ∞)

Step-by-step explanation:

The values of x  can be  1  up to infinity (the domain).

When x = 1 , f(x) =  1^2 = 1

when x = ∞,  x^2 = ∞

So the range is [1, ∞)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What word describes the equal shares of a shape
    13·1 answer
  • In a certain candy store, 3 pounds of candy and 2 pounds of mints cost $10.80, and 1 pound of candy and 3 pounds of mints cost $
    12·2 answers
  • if someone deposited 2000 at 6% simple intrest . how long will it be before she has 2600 in her account
    9·1 answer
  • Simplify -4(x-5)+3(9-7)
    7·1 answer
  • What is the Y intercept of Y equals 4x +15 ?
    13·2 answers
  • How many days does it take to write 60 emails
    7·1 answer
  • 10) A new car is available in a sedan model and
    10·1 answer
  • Find the missing measurement.
    9·1 answer
  • Pls help me and thank youuu
    14·2 answers
  • If A=−2x+8 and B=2x−4, find an expression that equals 2A+B in standard form.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!