6900 + 8100 = 15000
15000 divided by 2 = 7500
So your answer is 7500
Step-by-step explanation:
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound
Answer: Each fraction is greater than the previous fraction.
Step-by-step explanation:
The fractions given are:
2/3, 4/6, 8/12, 16/24
Note that
2/3 = 4/6 = 8/12 = 16/32
The Fractions are all equal. Each fraction is equivalent to 2/3
The pattern used here is:
2/3 × 2/2 = 4/6
4/6 × 2/2 = 8/12
8/12 × 2/2 = 16/24
16/24 × 2/2 = 32/48
Each fraction is equal to the previous fraction in the pattern multiplied by 2/2
Also, the next fraction in the pattern is 32/48.
The statement that "Each fraction is greater than the previous fraction" is incorrect. The fractions are all equal.
8 hrs a day for 5 days a week = (8 * 5) = 40 hrs per week
in 6 weeks.....40 * 6 = 240 hrs <==