1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
777dan777 [17]
3 years ago
15

Evaluate the expression

Mathematics
1 answer:
andreev551 [17]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

this is correct answer thank you

You might be interested in
A camera regularly priced at 295 was placed on sale at 236. What percent of the regular price was the sale price?
skad [1K]

Answer:

80%

Step-by-step explanation:

regular price was given as $295.

The sale of the camera was $236.

Needed Percentage of the regular price =( 236/295)

= 0.8

=(0.8 × 100%)

= 80%

6 0
3 years ago
Compare your estimate to the exact quotient. Does your quotient seem reasonable? Explain your answer. 9 1/3 ÷ 2 3/4
dezoksy [38]

Answer:

(9(3)+1)/3÷(2(4)+3)/4

28/3÷11/4

28/3×4/11

112/33

3.393

3 0
2 years ago
A spinner has 5 sections labeled a b c d and e the spinner was spun 84 times and the results are recorded in the table.
Keith_Richards [23]
The answer is E 17 you divide 84 by 5
5 0
3 years ago
Which one of the relationships described is not proportional?
ivann1987 [24]

Answer:

Marianne is 15 years old and her brother is 5 years old; is the relationship between their ages proportional?

Step-by-step explanation:

i just did it

8 0
2 years ago
A 2-gallon container of laundry detergent costs $19.68. what is the price per pint?
BigorU [14]

Answer:

0.81

Step-by-step explanation:

There are 8 pints = 1 gallon

8 times 2= 16/19.68=0.813

each pint is 0.81 cents

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 7/8 times 3/4
    9·2 answers
  • T/F The centroid of an object must be located on the object.
    8·1 answer
  • Please help me asap!
    10·1 answer
  • christa went shopping for back to school clothes.Before the tax was added on, her total was $176. if the sales tax is 6% what wa
    5·2 answers
  • Find the rational number that does not lie between 5/12 and 3/4
    12·1 answer
  • 20 is what number of 400
    5·2 answers
  • Ebony earns 2000 a month if she spends 450 a month
    6·1 answer
  • Anyone who’s good at trigonometry?
    13·2 answers
  • What is the equation of the graphed line written in
    14·1 answer
  • Which is a better deal: A can of 3 tennis balls for $3 or a box of 10 balls for $9?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!