1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Georgia [21]
2 years ago
9

A 3-kilogram bag of oranges costs $9.87. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
mixer [17]2 years ago
6 0

Answer:

3.29

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the value of x and the measure of the angel labeled 6x. A. X=5; angle measure is 42 B. X=5; angel measure is 72 C. X= 5; an
Sergeu [11.5K]

Answer:

x = 5

angle measure labelled 6x is 30degrees

Step-by-step explanation:

Find the diagram attached

from the diagram;

6x = 30 (vertically opposite angle)

Divide both sides by 6

6x/6 = 30/6

x = 5

Get the angle labelled 6x

6x = 6(5)

6x = 30degrees

4 0
2 years ago
A student council sold 856 copies of a school yearbook, four fifths of the students at the school bought a copy , how many stude
kumpel [21]

Answer:

I am guessing about 150 - 200 students did not buy a yearbook.

Step-by-step explanation:

First let's assume that there are 1,000 or so students in the school. 856 would be a little over 4/5 of 1,000 just as 8 would be 4/5 of 10.

8 0
3 years ago
In the figure, all, and both lines are intersected by transversal & Complete the statements to prove that m≤1 = m25.
m_a_m_a [10]

First blank: Substitution or transitive property of equality

Second blank: Subtraction property of equality

7 0
2 years ago
Natalie uses a 15% off coupon when she buys a camera. The original price of the camera is $45.00. How much money does Natalie sa
Contact [7]

Answer:

6.75

Step-by-step explanation:

First, I just gave you the answer.

Second, just use it.

4 0
2 years ago
20 out of 50 rolls of a number cube resulted in a 2 being rolled.Based on this imformation, if the cube was rolled 220 times,how
jolli1 [7]

Answer:

88 rolls of 2.

Step-by-step explanation:

By proportion that would be 220 * 20/50

= 220 * 0.4

=  88.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve the equation. If necessary, round your answer to the nearest tenth.
    11·1 answer
  • Having trouble need help plz?!
    6·1 answer
  • If a toy rocket is launched vertically upward from ground level with an initial velocity of 120 feet per second, then its height
    10·1 answer
  • There is 200 votes in total so plzzz help me!
    12·1 answer
  • 6th grade math I mark as brainliest
    7·2 answers
  • The sum of five-sixths of f, one-half of p, and 3
    7·1 answer
  • Suppose you select 4 skittles at random from the bowl. What is the proba- bility exactly 1 of those skittles is green
    15·2 answers
  • Can someone help me
    5·2 answers
  • What is the volume of a right rectangular prism with a length of 4.8 meters, a width of 2.3 meters, and a height of 0.9 meters?
    6·1 answer
  • What is the composition f(g(x))iff(x) = 5x and g(x) = 2x – 1.?10x - 1
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!