1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksandrR [38]
3 years ago
8

A man bought a computer on hire purchase by making a down payment of$1500 and twelve monthly payments of $250 each. calculate th

e total hire purchase price
Mathematics
1 answer:
lubasha [3.4K]3 years ago
7 0

Answer:

$4500

Step-by-step explanation:

Given parameters:

   Down payment = $1500

   Monthly payment for twelve months  =$250

Unknown;

Total hire purchase price  = ?

Solution:

To find the total hire purchase price;

  Total hire purchase price  = Down payment + 12($250)

  Total hire purchase price  = $1500 + $3000

  Total hire purchase price  = $4500

You might be interested in
Hi can anyone solve this for me please solve it on a piece of paper please
mojhsa [17]

Answer:

Awsten Knight

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
13<br><br>__ W=130 what is W<br><br>10 15 Points if you answer
11111nata11111 [884]

W=130

Step-by-step explanation:

the question giving says_W=130and if minus is crossing to the other side it becomes+

5 0
2 years ago
Calculate the length of the unknown edges 6•6•H=288
Fynjy0 [20]
H =8
6 times 6 is 36 and times 8 is 288.
7 0
4 years ago
What are the coordinates of point B on the pre-image
Marianna [84]

I cant help unless theres a picture, sorry :/

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helppppppp<br> i need somebody to answer this for me
alina1380 [7]
The answer might be B
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Mattias bought a package of 5 notebook for $ 13.95. what is the unit price per notebook
    6·2 answers
  • Write the missing exponent of 100=10 =
    11·2 answers
  • $4.99 for 6 cans or $7.99 for 10 can
    12·2 answers
  • Identify the property that is justifies the statement: If a=b, then a+c=b+c
    6·1 answer
  • After working for 6 hours kevin earned 51.00. what is kevin's unti rate
    14·2 answers
  • Please help me, I need a math expert
    10·1 answer
  • For pi day, Jill sells 3 apple pies and 1 lemon for &amp;21. Jack sells 2 apple pies and 3 lemon pies for $28. What was the pric
    9·2 answers
  • You are given 6 color cards: 1 red, 2 blue, 3 green. As you draw a card, YOU WILL KEEP IT. What is the probability of drawing a
    11·1 answer
  • About how many times does a cow's heart beat in 2 minutes
    8·2 answers
  • Write an expression to represent the area of a right triangle with legs length as follow: 2x-2 and 4x+2
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!