1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bingel [31]
3 years ago
13

Boris pays $3.84 for a bag of 16 tangerines.

Mathematics
1 answer:
Naily [24]3 years ago
7 0
3.84/16 = 0.24 per tangerine
You might be interested in
Jesse is sanding a circular wooden table that has a diameter of 6 ft. She can sand 5 square feet every hour. At this rate, appro
Ilya [14]

The time it will take Jesse to finish sanding the table is approximately 22.61 hours.

<h3>How to find the area of a circle?</h3>

Suppose the circle has radius of 'r' units, then, its area is given as:

A  = \pi \times (r)^2 sq. units

Since radius of a circle is half of its diameter, so if diameter is of 'd' length, then r= d/2, thus, area can be rewritten as:

A = \pi \times (\dfrac{d}{2})^2 sq. units

For the given case, sanding being done needs to be equal to the area of the circular table, as it has to be done for whole table's surface, which is circular, and area of sanding done will be equal to the area of that circular table.

The area of table(diameter given as 6 ft) is: A = \pi \times (\dfrac{d}{2})^2 \approx 3.14 \times 6^2 = 113.04 \: \rm ft^2

Since Jesse does 5 sq. feet per hour, let she takes T hours time to finish sanding the table, then we have:

\rm T \times 5\:  ft^2 = A \approx 113.04 \: ft^2\\\\\text{Dividing all sides by 5, we get}\\\\T = \dfrac{113.04}{5} \approx 22.61 \: hours

(since 5 sq. feet in 1 hours, then in T hours, T times 5 sq. feet will be done which is equal to area of table, as in approx T hours, she finishes sanding the table)

Thus, it will take approx 22.61 hours for Jesse to finish sanding the table.

Learn more about area of circle here:

brainly.com/question/13056790

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Water flows at 12 m/s in a horizontal pipe with a pressure of 3.0 104 n/m2. if the pipe widens to twice its original radius, wh
Alexxx [7]
Total pressure is constant and PT = P = 1/2*ρ*v^2 So p1 + 1/2*ρ*v1^2 = p2 + 1/2*ρ*v2^2 and from continuity we have ρ*A1*v1 = ρ*A2*v2 So v2 = v1*A1/A2 since r2 = 2r1 then A2 = 4A1 so v2 = v1/4 Now from above p2 = p1 + 1/2*ρ*v1^2 - 1/2*ρ*v2^2 = p1 + 1/2*ρ*v1^2 - 1/2*ρ*v1^2/4^2 So p2 = 3.0x10^4Pa + 1/2*1000kg/m^3*(12m/s)^2 - 1/2*1000kg/m^3*12^2/16 = 9.75x10^4Pa = 9.8x10^4Pa
7 0
3 years ago
Joseph and Isabelle left Omyra’s house at the same time. Joseph jogged north at 8 kilometers per hour, while Isabelle rode her b
insens350 [35]

For this case the distance will be given by:

d ^ 2 = (12 * 1.5) ^ 2 + (8 * 1.5) ^ 2

Rewriting we have:

d ^ 2 = (18) ^ 2 + (12) ^ 2

d ^ 2 = 324 + 144

d ^ 2 = 468

d = root (468)

d = 21.63 Km

Answer:

1) She did not find the full distance each traveled in 1.5 hours.

2) She should have used 12 km for Joseph's distance and 18 km for Isabelle's distance.

4 0
2 years ago
Find the value of x. Show your work on a piece of paper."
Luda [366]
How we gone find x if u don’t have the whole thing to go off
3 0
2 years ago
Rewrite the equation by completing the square.
kkurt [141]

Step-by-step explanation:

.

.

.

.

.

..1

1

1

1

1

2

2

2

3

3

3

34

4

4

45

5

5

5

56

6

6

5i d

s

6

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 1234567890+456789o0=
    11·2 answers
  • Juan ran the lemonade stand for 3 more days after his first day profit of $12. Each day, he used the money from sales to purchas
    15·2 answers
  • Mr.Dixon bought a whiteboard that was on sale for 1,989.99. The regular was 2,499.89. Which is the best estimate of the amount o
    8·1 answer
  • Determine which is the better buy. 3 pounds of pellets for ​$4.95 or 5 pounds of pellets for ​$7.50 The unit price for 3 pounds
    10·1 answer
  • Find a solution if x=2​
    8·2 answers
  • Mustafa is flying his kite, and Ana is watching from 20 m away, as shown. From Ana's perspective there is an
    8·2 answers
  • The high temperature on a cold winter day was 20°F and the low temperature was –15°F. How much higher was the high temperature t
    13·1 answer
  • Please help me I need help as soon as possible
    12·1 answer
  • Find the value of "x". ​
    10·1 answer
  • Anybody know the answer !!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!