1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adelina 88 [10]
3 years ago
9

A local appliance store advertised a “10% off sale” on ovens. Mrs. Jones found an oven she liked that cost $560 before the sale.

What is the sale price of the oven?
Mathematics
2 answers:
lions [1.4K]3 years ago
7 0

Answer:

$504

Step-by-step explanation:

560 ÷ 10(10%) = 56

560 - 56 = 504

KIM [24]3 years ago
3 0

Answer:

504 dollares 56 dollars off

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the new balance if $875 is deposited and $316 is withdrawn from a balance of $2,056.
cestrela7 [59]
Hello!

Answer:
$2,615
Explanation:
The balance of $ 2,056 is a positive number,
The deposits of $ 875 is a positive number.
The withdrawal of $ 316 is a negative number.
5 0
3 years ago
120% of a number is 45 find the number
Bezzdna [24]
Hello,

Here is your answer:

The proper answer to this question is "37.5".

Your answer is 37.5!

If you need anymore help feel free to ask me!

Hope this helps!
3 0
3 years ago
(-4) x 5 + (-6)
Svetllana [295]

<h2>DOWNLOAD </h2><h2>THE</h2><h2>APP </h2><h2>PHOTOMATH </h2>

8 0
3 years ago
Use an inequality symbol(&lt;&gt;_= to compare _26_54
Rina8888 [55]
26 < 54
26 is less than 54
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
BRAINLIST AND 20 POINTS I REALLY NEED HELP ASAP (10 POINTS FOR EACH QUESTION)
antoniya [11.8K]

Answer:

7 bottles

$10

Step-by-step explanation:

multiply

1/6×42= 7 bottles

5/9×18= $10

8 0
3 years ago
Other questions:
  • matt and ming are selling fruit for a school funraiser. Custumers can buy small boxes of oranges and large boxes of oranges. Mat
    6·1 answer
  • A. The cost of 8 shirts is $15
    12·2 answers
  • PLS HELP PLS HELP!!!!!
    9·2 answers
  • Help fill out the proof
    12·1 answer
  • A yard is equal in length to three feet. The function f(x) takes a measurement
    10·1 answer
  • Each of the dimensions of a pyramid are doubled. What is true about the volume of the new pyramid?
    9·1 answer
  • A direct relationship can be described as "as one thing happens to X, the same thing happens to Y."
    8·1 answer
  • Veronica's family is getting ready for
    11·1 answer
  • Find the unit rate <br><br> $28 for 7 people
    13·2 answers
  • The function f(x) = 4x+3 represents the length of a rectangle. The function g(x)=2x-5 represents the width of the rectangle. Use
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!