1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Irina-Kira [14]
3 years ago
14

Select two choices that are true about the function f(x)=23x+14/x

Mathematics
1 answer:
WINSTONCH [101]3 years ago
8 0

Answer:

There is an asymptote at x = 0

There is an asymptote at y = 23

Step-by-step explanation:

Given the function:

(23x+14)/x

Vertical asymptote is gotten by equating the denominator to zero

Since the denominator is x, hence the vertical asymptote is at x = 0. This shows that there is an asymptote at x = 0

Also for the horizontal asymptote, we will take the ratio of the coefficient of the variables in the numerator and denominator

Coefficient of  x at the numerator = 23

Coefficient of x at the denominator = 1

Ratio = 23/1 = 23

This means that there is an asymptote at y = 23

You might be interested in
A cafeteria has two sodas. On machine has the following flavors: cola, root beer, and lime. The second machine has a lemon, oran
ser-zykov [4K]
{Cola, Root Beer, Lime, Lemon, Orange, Cherry}
3 0
4 years ago
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELPPPPPP PLEASE I AM STRUGLING]
atroni [7]

10 is the answer

why are you struggling

so simple

<h2><em><u>hope</u></em><em><u> </u></em><em><u>it</u></em><em><u> </u></em><em><u>helps</u></em><em><u> </u></em><em><u>you</u></em><em><u> </u></em><em><u>❣❣</u></em><em><u> </u></em></h2>

<em><u>Mark</u></em><em><u> </u></em><em><u>me</u></em><em><u> </u></em><em><u>as</u></em><em><u> </u></em><em><u>brainliest</u></em><em><u> </u></em>

6 0
3 years ago
Julia and Anthony each ride their bicycles along a path to the park. The equations that represent their distances in miles from
Usimov [2.4K]
2.5 miles just took the test
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Will be giving brainliest to the correct one, no links or account will be reported:)
Y_Kistochka [10]

Answer:

63

Step-by-step explanation:

64+53+ (ㅣ) = 180

117 + (ㅣ) = 180

(ㅣ) = 63

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The original price of the DVD is nine dollars the sale price is 80% of the price what is the sale price of the DVD?
    15·2 answers
  • Sophie is adding a new room to her house she knows the total area will be 70 square feet and she knows the length will be 10 fee
    11·1 answer
  • Sally spent half of her allowance going to the movies. She washed the family car and earned 9 dollars. What is her weekly allowa
    14·1 answer
  • What is the equivalent fraction? Drag the answer into the box to match the decimal. 0.7¯ ​799​​79​​70100​​711​
    13·2 answers
  • What is the distance between (-4,6) and (3,-7)
    13·1 answer
  • What is the midpoint of (-7,5)(7,3)
    10·2 answers
  • The ratio of the radii of two similar cylinders is 3:5. The volume of the smaller cylinder is 54pi cubic centimeters. Find the v
    14·1 answer
  • What is the density of a material, if 132 grams of the material occupies 3 cubic centimeters?
    5·1 answer
  • Solve the following equation for x.<br> 0.1(x + 250) = 5,000<br> h
    12·2 answers
  • Find the average rate of change
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!